Mayıs 18, 2024
İstanbul,Türkiye
Yaşam tarzı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Altın Portakal’dan çekilme kararı aldı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığı basın duyurusunda “Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür” açıklamalarına yer vererek Altın Portakal Film Festivali’nde çıkan tartışmaların ardından çekildiğini açıkladı.

Altın Portakal Film Festivali‘nde kanun hükmünde kararname (KHK) ile görevlerinden alınan 2 kişinin mücadelesinin anlatıldığı ‘Kanun Hükmü’ filmi seçkiden çıkarılmış, 3 dalda filmleri yarışan onlarca yönetmen, filmlerini festivalden çektiklerini duyurmuştu.

“Kanun Hükmü” belgeseli, Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde yaşanan sansür tartışmalarının ardından programa geri alındı.

Altın Portakal Film Festivali

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI

Altın Portakal Film Festivali’nde çıkan tartışmaların festivalden çekildiğini duyuran Kültür ve Turizm Bakanlığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin kültürel ve sanat değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi vizyonuyla çalışmaktadır.
 
Bu vizyon çerçevesinde ülkemizde ve yurt dışında gerçekleştirilen yüzlerce kültür sanat etkinliğine destek vermektedir. 

Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır. 

Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür.
 
Bakanlığımız, Aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır.

Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Altın Portakaldan çekilme kararı aldı

Leave feedback about this

  • Rating