Mayıs 21, 2024
İstanbul,Türkiye
Yaşam tarzı

Usta oyuncu Mehmet Ulay son seyahatine uğurlandı!

Almanya’da yaşamını yitiren 81 yaşındaki usta sanatçı Mehmet Ulay, son yolculuğuna uğurlandı. Sanatçını eşi Ursula Schibat Ulay, “Mehmet her istediğini yaptı” dedi.

Emre Komutanım, Ruhsar, Mahkum gibi dizilerde yer alan usta oyuncu Mehmet Ulay’dan acı haber geldi. Yaklaşık bir yıldır akciğer kanseriyle mücadele eden usta oyuncu Mehmet Ulay, Almanya’da hayatını kaybetti.

Mehmet Ulay hayatını kaybetti

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı Nürnberg kentinde 4 Eylül’de akciğer kanseri tedavisi gördüğü hastanede 81 yaşında hayatını kaybeden ünlü oyuncu Mehmet Ulay, son yolculuğuna uğurlandı.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Fürth Mevlana Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Mehmet Ulay için onursal başkanlığını ve genel sanat yönetmenliğini yaptığı Nümberg Objektif Kültür Merkezi’nde (OKM) cenaze töreni düzenlendi.

Mehmet Ulay son yolculuğuna uğurlandı

Törene sanatçının eşi Ursula Schibat Ulay, kızı Elif Ulay ve yakınlarının yanı sıra Başkonsolos Fatma Taşan Cebeci, OKM Başkanı Cihan Kente, OKM Genel Sanat Yönetmen Yardımcısı Ertuğrul Karakaya, Belediye Meclis üyesi Aynur Kır ve birçok oyuncu katıldı.

MEHMET ULAY KİMDİR?

28 Mayıs 1942 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Mehmet Ulay, Ankara’da büyüdü ve lise son sınıfta İstanbul’a gelerek Kabataş Lisesi’nden mezun oldu.

1963 yılında Devlet Tiyatroları’nda sanat hayatına başladı. 1965 yılında AST içinde yer alan Mehmet Ulay, 1969 yılında İngiltere’ye giderek Oldwick Theater’da görev aldı.

İki yıl sonra Türkiye’ye döndüğünde yeniden Ankara Sanat Tiyatrosu bünyesinde, müdürlük, oyunculuk ve yönetmen yardımcılığı yaptı. Bir süre sonra tekrar yurt dışına giderek Almanya ve Amerika’da tiyatro üzerine araştırmalar yapan Ulay, dönüşünden sonra sinema, dizi ve TV reklam filmlerinde rol aldı.

2001 yılında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Leave feedback about this

  • Rating