Mart 1, 2024
İstanbul,Türkiye
Yaşam tarzı

Eski Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen Tan Sağtürk’ü yere göğe sığdıramadı!

Eski Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, Tan Sağtürk’ün yeni görevi hakkında “Tan Sağtürk’ün görgüsü, bilgisi ve sanat kültürünü özümsemiş bir kişilik olarak, önemli ve kalıcı başarılar kazanacağını düşünüyorum” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

1992-1995 ve 2007-2014 yılları arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak görev yapan Rengim Gökmen, geçtiğimiz günlerde Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak atanan Tan Sağtürk hakkında açıklamalarda bulundu.

Rengin Gökmen

“TAN SAĞTÜRK TAKDİRLE VE BEĞENİYLE İZLEDİĞİM BİR SANATÇI”

Sağtürk’ü takdir ettiğini dile getiren Gökmen, şu ifadelerini kullandı.

“Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, ülkemizin en kapsamlı sanat kurumudur. Hacim olarak da neredeyse en büyüğüdür. Cumhuriyetimizin kurumu olarak kültür yaşantımızda etkili olmuştur. İçinde çok fazla bölüm barındırdığı için yönetsel açıdan büyük güçlükler içeren bir sanat kurumudur. Tan Sağtürk, sanat yaşamım boyunca takdirle ve beğeniyle izlediğim bir sanatçı. Görgüsü ve bilgisiyle böyle bir görevde başarılı olacağına inanıyorum. Avrupa ve Dünya kültürünü yalnız bale değil, opera kültürünü de geniş olarak sanat kültürünü de özümsemiş bir kişilik olarak sanatçı kimliğiyle yakından tanıma fırsatı bulmuştum. Kendisine başarılar diliyorum, önemli ve kalıcı başarılar kazanacağını düşünüyorum.”

“GÖREVİNİ BAŞARI İLE SÜRDÜRECEĞİNE İNANIYORUM”

Tan Sağtürk’ün Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne getirilen bale kökenli ikinci sanatçı olmasını da değerlendiren Gökmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tan Sağtürk de daha önce bale kökenli Meriç Sümen de sanat kültürleri çok geniş olan, opera alanında da söz sahibi; kurumumuzun, sanatımızın içinden gelen kişilikler. Konservatuvarda bale eğitimi alırken de opera eğitimi alırken de bütün bu sanat dallarında önemli birikimler elde ederler. Üstelik, Tan Sağtürk’ün yurt dışında geçirmiş olduğu yıllarda da çok önemli ölçüde opera kültürüne yakınlaştığını, bu nedenle görevi başarı ile sürdüreceğini düşünüyorum.”

Tan Sağtürk

Leave feedback about this

  • Rating