Nisan 20, 2024
İstanbul,Türkiye
Yaşam tarzı

Tamer Karadağlı’dan şenlikten çekilen Bakanlığa tam destek!

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı, ‘Kanun Hükmü’ belgeselinin Altın Portakal Film Festivali seçkisine yeniden dahil edildikten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tepkisiyle festival yönetimi tarafından tekrar yarışmadan çıkarılmasına tam destek verdi. Karadağlı, “Bakanlığımızın aldığı kararın arkasındayız” dedi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne atanan Tamer Karadağlı, ‘Kanun Hükmü’ belgeselinin Altın Portakal Film Festivali’nden çıkarılıp geri alındıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tepkisiyle tekrar seçkiden çıkarılması hakkında açıklama yaptı. 

“BAKANLIĞIMIZIN ARKASINDAYIZ”

Yaklaşık 1 buçuk ay önce Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olarak atanan Tamer Karadağlı, sanat adı altında FETÖ propagandasının yapılmasına tepki göstererek “Bakanlığımızın aldığı kararın arkasındayız” dedi.

Tamer Karadağlı

SKANDALA SANAT CAMİASINDAN  SERT TEPKİ!

Altın Portakal Film Festivali’nde FETÖ propagandasına sert tepki gösteren oyuncu, yazar ve AK Parti Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, sanatın gücünün kullanılarak mağduriyet algısı oluşturulduğunu kaydetti.

YENİŞEHİRLİOĞLU: SANATIN GÜCÜYLE MAĞDURİYET ALGISI OLUŞTURULUYOR

15 Temmuz’da millete yaşatılanların unutulmadığını belirten Yenişehirlioğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Altın Portakal Film Festivali, Türk sinemasının en önemli etkinliklerinden biri. 60’ıncısının düzenleme süreci devam ediyor ve ‘Kanun Hükmü’ adlı bir belgesel yer alıyordu. Burada konu şu; Böyle önemli bir festivalde sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece vahim. Bütün mevzu bu. Çünkü malumunuz 15 Temmuz gecesi bu millete yaşatılan acıları unutmadık, unutmayacağız da. Ülkesinin meclisini bombalayarak millete kurşun sıkacak kadar gözü dönmüş cani bir terör örgütünün propagandasına müsaade etmememiz gerekiyor. Bu çok önemli.”

Bahadır Yenişehirlioğlu

ATATÜRK DİZİSİ İÇİN AĞIZLARINI AÇMAYANLAR…

“Sanata karşı bu kadar duyarlı olan sanatçıların Atatürk dizisi hakkında ağızlarını bıçak açmazken bugün FETÖ söylemlerini içeren bir filmin savunuculuğuna soyunmaları da çok enteresan.” diyen Yenişehirlioğlu, bunun bir FETÖ operasyonu olduğunu söyledi. Yenişehirlioğlu, FETÖ karşısında duramayanların sanattan ve özgürlükten bahsedemeyeceğini dile getirerek şunları söyledi:

“Bunu ben ülkemizde bazı sanatçılar eliyle de yürütülen bir FETÖ operasyonu olduğunu düşünüyorum. Ve millete kurşun sıkan FETÖ’cülerin karşısında duramayanların, bu ülkede özgürlüklerden ve sanattan asla bahsedemeyeceklerini düşünüyorum. 15 Temmuz ruhunu anlayamayanlar milletimizin kodlarındaki istiklal aşkını anlayamazlar. Bu çok net.”

YA AKIL TUTULMASI YA DA FETÖ TUTULMASI

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamasına destek veren Yenişehirlioğlu, 15 Temmuz’un unutulmasına asla izin vermeyeceklerini kaydetti. Yenişehirlioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Kültür Bakanlığımızın çok isabetli bir basın açıklaması oldu. Türkiye’nin yakın zaman yaşadığı darbe ve işgal girişiminin daha 7. yılında bu tür basiretsiz tutumları akıl tutulması ya da FETÖ tutulması olarak görüyorum ben. Değil üzerinden 7 yıl, 70 yıl da geçse 15 Temmuz’un unutulmasına ve unutturulmasına izin vermeyeceğimizi de her ortamda dile getiriyoruz. Hiçbir sinsi senaryonun birlik ve beraberimizi bozmasına müsaade etmeyeceğiz.”

CİNİSLİ: DEVLETİNİ VE MİLLETİNİ SEVMEYEN SANATÇI OLAMAZ

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Sanatçı Recep Cinisli, devletin karşısında olanların hüsrana uğrayacağını dile getirdi. Cinisli, vatanını, devletini ve milletini sevmeyenlerin sanatçı olamayacağını dile getirerek şunları söyledi:

“Böyle bir şeyin asla tasdik edemem. Yanında da olmam, karşısında olurum. Elbette ki, vatanını, devletini ve milletini sevmeyen bir insan ne sanatçı olabilir, ne üretken bir işletmeci, ne vatandaş olabilir. Vatan olmadan hiçbir şey olmaz. Devletin nizamına, intizamına uymayan kim olursa olsun hangi mevkide, koltukta, mecrada olursa olsun, kendini sanatçı addedip de karşısına devleti alacak insanların sonu hüsrandır. Hiç akıllarına getirip de rüya görmesinler.”

Recep Cinisli

AL: DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ

Bakanlığın tavrına destek veren Sanatçı Celal Al, yaptığı açıklamada böyle bir belgeselin yayınlanmasının yanlış olduğunu dile getirdi. Vatanın ve milletin öneminde değinen Celal Al, “Devletimizin yanındayız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Kültür Bakanlığı’nın yanındayız.” ifadesinde bulundu.

Celal Al

Leave feedback about this

  • Rating