Mayıs 18, 2024
İstanbul,Türkiye
Anne ve Çocuk

Çocuklara grip aşısı yapılmalı mı? Grip aşısı ne vakit yapılır?

Sonbahar mevsimine giriş yaptığımız bu günlerde kış nerdeyse kapımıza dayandı. Şimdiden etkisini göstermeye başlayan rüzgarlar ve soğuk hava dalgaları hastalıklara davet çıkarmaya başladı. Salgın hastalıklar denilince ilk aklımıza gelen grip, özellikle çocuklar üzerinden etkisini oldukça yoğun gösterebiliyor. Peki ya aşılar bu durumda ne kadar gerekli? Çocuklara grip aşısı yapılmalı mı? Ne zaman yapılmalı?

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Hemen hemen her insan hayatları boyunca bir kere de olsa grip, influenza adı verilen virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşıcı hastalıklar arasında adını en çok duyduğumuz hastalıklardan biri olan grip virüsü her yaş grubunu farklı etkileyebilmektedir. Kişilerin yaş, genetik özellikler, sahip olduğu hastalıklar neticesine göre farklı boyutlarda ilerleyebilen grip virüsünden genel olarak en fazla yaşlılar ve çocuklar etkilenebilmektedir. Önlem alınmadığı takdirde ciddi boyutta sağlık sorunlarına yer açabilecek olan grip, çocuklarda meydana geldiği takdirde anne ve babalar için oldukça endişe verici olmaktadır. Bu duruma önceden engel olma şanslarından biri olan aşılar, kış mevsiminin yaklaştığı bu aylarda yeniden gündeme geldi. Özellikle çocuklara grip aşısının yaptırılıp yaptırılmaması ise bir tartışma konusu olmaktadır.

Çocuklara grip aşısı yapılmalı mı

ÇOCUKLARA GRİP AŞISI YAPILMALI MI?

Her yaştan insanın karşılaştığı gribal enfeksiyonlardan biri olan grip, destekleyici tedaviler ile sonlandırılabilmektedir. Genellikle birkaç gün içerisinde etkisini kaybederek biten grip bazı durumlarda büyük hasarlar bırakabilmektedir. Burada söz konusu olan yaş grubu genellikle çocuklar olmaktadır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan, kronik hastalığı ve astımı bulunan çocukların bu durumda gripten korunmak adına grip aşısını olmaları doğru olacaktır. Grip aşısı olacak olan çocuğun durumu önceden belirlenerek grip aşısına karşı herhangi bir alerjik sorunu olup olmadığı test edilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken çocuğun uygun yaş grubu içerisinde olması ve yumurta alerjisinin bulunmamasıdır. Yumurta alerjisi olanların grip aşısı olması tehlike oluşturmaktadır. Fakat onun dışında çocukların aşı yaptırmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Konuyla ilgili olarak uzmanından almış olduğumuz açıklama ise şöyle;

ÇOCUKLARA GRİP AŞISI NE ZAMAN YAPTIRILMALIDIR?

Çocuklara grip aşısı yaptırılmadan önce aşının hangi yaşta yapılabilir olduğunu bilmek gerekmektedir. Grip aşıları genel olarak 6. aydan itibaren yapılmaya başlanır ve her yıl tekrarlanır. Bunun sebebi grip virüsünün değişkenlik gösterebiliyor oluşudur. Bu yüzden grip aşıları her yıl tekrarlanmalıdır. Eğer grip aşısı uygulaması 9 yaşından önce ilk defa yapılacaksa 2 doz şeklinde ve 29 gün arayla uygulanması gerekir. Çünkü diğer şekilde aşının herhangi bir etkisi bulunmayacaktır.

Grip aşısı hakkında bilinmesi gereken önemli detaylar ise şöyledir;

  • Grip aşısının koruyuculuğu aşının yapıldığı günden itibaren 2-3 hafta sonra başlamaktadır.

  • Yapılacak olan aşılama Eylül-Ekim dönemi gelmeden bitmelidir.

  • Geç kalınmış veya o yıl aşı yapılmamış olan çocuklara Aralık ayı sonlarına gelmeden aşı yapılması yararlı olacaktır.

Çocuklara grip aşısı ne zaman yapılmalı mı

“Eğer siz de çocuğunuzu gripten korumak için grip aşısı yaptırmayı düşünüyorsunuz verdiğimiz bilgiler dahilinde hareket edebilirsiniz. Fakat grip aşısı yaptırırken grip aşısını uygun olan sağlık kuruluşlarında yaptırmanız gerekir.  Aynı zamanda 6aydan küçük olan ve grip aşısına karşı alerjisi olan kişilere aşı yapılmaması gerekir.”

Leave feedback about this

  • Rating