Şubat 24, 2024
İstanbul,Türkiye
Anne ve Çocuk

Çocuklara Kudüs sevgisi nasıl kazandırılır? Çocuklara Kudüs sevgisini kazandırmanın yolları

İsra ve miraç hadiselerinin gerçekleştiği, peygamberlerin mübarek alınlarının secde ile buluştuğu ilk kıblemiz ve ilk mescidimiz olan Mescid-i Aksa’yı da içinde bulunduran Kudüs, Müslümanlar için oldukça önemli bir yere sahiptir. Peki ya manevi açıdan büyük öneme sahip olan Kudüs sevgisi çocuklara nasıl aktarılmalı? İşte çocuklara Kudüs sevgisini kazandırmanın 4 yolu…

Peygamber Efendimiz (sav)‘in bütün peygamberlere namaz kıldırdığı ve Allah (c.c) nûn huzuruna çıktığı yer olan ilk kıblemiz, ikinci mescidimiz ve üçüncü haremimiz Mescid-i Aksa’yı içerisinde barındıran Kudüs, İslam alemi için önemli ve kutsal sayılan bir yerdir. Peki bu mübarek yerin önemini çocuklarımıza nasıl anlatabiliriz? Kudüs sevgisini çocuklar nasıl kazandırabiliriz? İşte Kudüs’ü çocuklarımızın gönlünde yer edindirme yöntemleri

Çocuklara Kudüs sevgisi nasıl kazandırılır

ÇOCUKLARA KUDÜS SEVGİSİNİ KAZANDIRMANIN YOLLARI

Örnek Model Yöntemi:

Her şeyde olduğu gibi çocuklara Kudüs sevgisini kazandırmanın ilk yolu örnek model olmaktan geçmektedir. Nasıl ki namaz kılmayı öğretmek ve sevdirmek için çocuklarımıza rol model olmamız gerekiyorsa çocukların adeta birer kamera gibi bizleri izlediğini düşünerek hareket etmeliyiz. Çocuklardan istediğimiz davranışları göstermelerini istiyorsak kendi fikir ve fiillerimizin meşguliyetinin farkına varmalıyız.

Kudüs sevgisi çocuklara nasıl aktarılmalı

Merak Yöntemi:

Çocukların öğrenme yetilerinden biri de merak duygularıdır. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar birçok şeyi merak etme yöntemi ile öğrenmektedirler. Bu sebeple çocukların Kudüs’le gönül bağı kurmasını istiyorsak yaşadığımız çevreye ve kullandığımız eşyalara özen göstermeliyiz. Örneğin sofralarımızdaki bardaklara ve giysilerimize Kudüs rozetleri iliştirebiliriz. Oturma odamıza astığımız üç mescit tablosu, Filistin bayraklı atkı, cüzdan gibi Kudüs’ü hatırlatan nesneler çocukların dikkatini daha çok çekecek ve merak duygusunu ortaya çıkaracaktır.

Çocuklara Kudüs sevgisini kazandırmanın yolları

Bilgi Yöntemi:

Merak duygusu pekişen çocuk bilgiye ihtiyaç duyar ve merakını gidermek için bilgi edinebileceği kaynaklar arar. Bilgiye ihtiyaç duyacağı için çocuğun hazır bulunuşluğuna göre Mescidi Aksa çevresinden, ünlü mimari yapıtlarından, Kudüs’ü kurtaran komutan Selahattin Eyyübi ve minberi inşa ettiren Nureddin Zengi’den, rahmetli Ebu Eymen amcanın sevimli kedilerinden ve çehresinde uçan özgür kuşlarından fotoğraflar gösterebilir veya hikâyeler anlatabilirsiniz.

Kudüs çizimi

Oyun Yöntemi

Çocuklar için en eğlenceli öğrenme yöntemi olan oynayarak öğrenmeyi çocuğunuza Kudüs sevgisini kazandırmak için de kullanabilirsiniz. Aksa çocuk haritasından, sanal tur programlarından ve daha bir sürü faaliyetler ile çocuğunuza oyun diliyle çocuğunuzun kalbine Kudüs sevgisini yerleştirebilirsiniz. Ayrıca, Kudüslü çocuklara veya yetim çocuklara mektup yazdırabilir, resim çizdirebilirsiniz.

Aksa çocuk haritası

Leave feedback about this

  • Rating