Mart 3, 2024
İstanbul,Türkiye
Anne ve Çocuk

Canan Karatay’dan çocuklar için Türk kahvesi önerisi: “Çok güçlü bir antioksidandır”

Sağlıklı beslenme ile ilgili verdiği önerilerle sık sık gündeme gelen Prof. Canan Karatay, gelişme çağındaki çocukların beslenmesine yönelik tavsiyelerde bulunurken özellikle okula giden çocukların kahve tüketmesinin oldukça faydalı olduğuna dair ailelere önerilerde bulundu.

Gelişim dönemi içinde yer alan, okul çağındaki çocukların sağlıklı bir gelişim süreci geçirebilmeleri için beslenmelerine oldukça fazla dikkat etmeleri gerekir. Bu dönemde kendi beslenme düzenlerini kendileri sağlayamayan yaş grupları için bu düzeni sağlama görevi ise anne babalara düşmektedir. Çocuklarının sağlıklı bir gelişim süreci geçirerek büyümelerini isteyen ebeveynlerin akıllarındaki en önemli soru ise “çocukların sağlıklı bir gelişim süreci için nasıl beslenmeleri gerekir?” olmaktadır. Konuyla ilgili olarak internet üzerinden çok sayıda bilgiye ulaşmak mümkündür. Fakat asıl önemli olan alanında uzman kişilerden alınan cevaplardır. 

Çocuklar Türk kahvesi tüketebilir mi

Bu cevaplardan biri de Prof. Canan Karatay’dan geldi. Karatay’ın çocuklar için verdiği “Türk kahvesi tüketsinler” önerisi kafaları karıştırdı. Peki çocuklar Türk kahvesi tüketebilir mi? Türk kahvesinin çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir? İşte Karatay’ın o önerileri…

ŞAŞIRTAN TÜRK KAHVESİ ÖNERİSİ

Sağlıklı beslenme konusundaki önerileriyle sık sık gündeme gelen Prof. Canan Karatay, şimdi de çocuklar için Türk kahvesi önerisi ile gündemde. Karatay, çocukların Türk kahvesi içmesi gerektiğini ancak bunu tüketirken dikkat edilmesi gereken bir takım durumların olduğunu ifade etti. Karatay önerilerini şu ifadelerle aktardı:

“Çocuklar, Türk kahvesini şekersiz olmak şartıyla istedikleri kadar içebilir. Kahve çok güçlü bir antioksidandır. Şeker beyinde tahribat yapar, Türk kahvesi onu düzeltir, cin gibi yapar..”

Canan Karatay çocuklar için Türk kahvesi önerisi

“DOĞAL KARBONHİDRAT, YAĞ, PROTEİN, MİNERAL VE…”

Sağlıklı kuruyemişlerin önemine de vurgu yapan Karatay “Fındık ve fıstıkta doğal karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitaminler vardır. Fındık, fıstık doğanın vitamin ve mineral kaynağıdır..” ifadelerini kullanarak çocuklara, kan yapıcı ve vücudu ısıtıcı özelliği bulunan fındık ve fıstığı bolca yemeleri tavsiyesinde bulundu.

Çocuklarda kuruyemiş tüketimi

Leave feedback about this

  • Rating