Mayıs 18, 2024
İstanbul,Türkiye
Haberler

Salt Araştırma Fonları’nın Onuncu Yılı Kapsamında Hazırlanan Programlar Devam Ediyor

Birlikte öğrenme ve tartışmaya yönelik özgün araştırmalara alan açmayı amaçlayan Salt Araştırma Fonları’nın onuncu yılı kapsamında hazırlanan programlar devam ediyor. Fotoğraf tarihi, görsel kültür ve arşiv odaklı çalışmalar yapan araştırmacı İdil Çetin, 27 Eylül Çarşamba günü saat 18.30’da Salt Galata’da bir konuşma gerçekleştirecek.  

 

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın 2013’ten bu yana kesintisiz olarak sürdürdüğü Salt Araştırma Fonları’nın onuncu yılında bir dizi program düzenleniyor. Konuşmalar ve Salt Blog’da yayımlanan yazılar aracılığıyla, 2013-2022 yıllarında desteklenen araştırmaların çıktıları yıl boyunca yeniden değerlendirmeye açılıyor. 

 

2013 yılında desteklenen araştırmacılardan İdil Çetin’in konuşması, 27 Eylül Çarşamba günü saat 18.30’da Salt GalataAtölye II-III’te gerçekleştirilecek. Çetin, “Erken Cumhuriyet Yıllarının Görsellik Rejiminde Mustafa Kemal Atatürk Fotoğrafları” başlıklı konuşmasında, Osmanlı basınından Cumhuriyet basınına Atatürk fotoğraflarının ne sıklıkla ve hangi vesilelerle dolaşıma girdiğini irdeleyecek. Atatürk imgesinin erken Cumhuriyet dönemi görsellik rejiminin düzenli bir parçası hâline gelmesini, ülkenin liderinin Cumhuriyet tarihini farklı açılardan besleyecek binlerce fotoğrafının çekilmiş olmasını ve bu görüntülerden hareketle bir imgenin nasıl sabitlendiğini ele alacak.

 

Salt Araştırma Fonları’nın onuncu yıl programı kapsamında Salt Blog’da yayımlanan içerikler arasında Nora Tataryan’ın “Osmanlı İmparatorluğu’nun Son Döneminde Bir Kültürel Üretim Mekânı Olarak Salon”, Efe Murad ile Emirhan Eringen’in “Kayıp Avangart: Yüksel Pazarkaya Stuttgart Somut Şiir Okulunda”, Tuğçe Tezer’in “Antakya’nın tarihini adımlamak: Depremden sonra ‘Antakya Yürünebilir Kent Tarihi Rehberi’” ve Derya Acuner’in “Kafesin İki Tarafı: Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi’nin Hafızası” başlıklı yazıları yer alıyor. Erken Cumhuriyet İstanbul’unda kültürel miras ile kentsel hafıza ilişkisini inceleyen Ümit Fırat Açıkgöz’ün Temmuz ayında gerçekleştirilen konuşması ise Salt’ın YouTube kanalında izlenebilir. Herkesin katılımına açık program dâhilindeki diğer konuşmalara ilişkin ayrıntılı bilgi saltonline.org ve Salt’ın sosyal medya kanallarında duyurulacak.

 

İdil Çetin, doktorasını Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde “İktidarın Görsel Repertuarı: Lider Kültünün İnşasında Mustafa Kemal Atatürk Fotoğrafları (1912-1950)” başlıklı teziyle tamamladı. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde çeşitli dersler verdi. Eylül 2022’den itibaren Oslo Üniversitesi Felsefe, Klasik Bilimler, Sanat ve Düşünce Tarihi Bölümü’nde Marie Skłodowska-Curie doktora sonrası araştırmacı olan Çetin, fotoğrafın Osmanlı İmparatorluğu’na gelişinin ardından Ermeniler ve Türklerin bu yeni aygıtla nasıl ilişkilendiğini karşılaştırmalı olarak incelediği bir araştırma projesi yürütüyor. Çalışmaları, fotoğraf tarihi, görsel kültür ve arşiv araştırmalarına odaklanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Kaynak: beyazhaberajansi

Leave feedback about this

  • Rating