Mayıs 18, 2024
İstanbul,Türkiye
Anne ve Çocuk

Anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi ne zaman başlar?

Bebeğinizin beyni, hamileliğin erken döneminde, döllenmeden sadece üç hafta sonra gelişmeye başlar ve hamileliğiniz boyunca devam eder. Üçüncü üç aylık dönem, büyük gelişmelerin gerçekleştiği ve bebeğinizin beyninin ağırlığının üç katına çıktığı dönemdir. Folik asit almak ve omega-3 açısından zengin balıkları içeren dengeli bir diyet yemek, hamilelik sırasında ve sonrasında desteklemeye yardımcı olabilir.

Bebeğinizin beyninin gelişmeye başlayan ilk büyük organlardan biri olması muhtemelen şaşırtıcı değildir. Ancak çocuğunuz 20’li yaşların başına gelene kadar büyümeye devam edeceğini bilmiyor olabilirsiniz!

Beyin ve omurilik birlikte merkezi sinir sistemini oluşturur. Beyin kafatası içinde, omurilik ise 33 ayrı kemikten (omur) oluşan esnek bir omurilik içinde yer alır. Bir sinir ağı omurilikten ayrılır ve bu sinirler çeşitli organlara sinyaller gönderir ve onlardan bilgi alır.

Erken fetal beyin gelişimi​

İlk kısım, döllenmeden sadece üç hafta sonra, nöral plaka adı verilen oval şekilli bir doku diski olarak gelişir. Bu erken ( 5 haftalık hamile ), bebeğiniz küçük bir iribaş gibi görünen bir embriyodur ve sinir plakası ortadan baştan kuyruğa doğru iner.

Bu hafta boyunca, plakanın kenarları yükselir ve birbirine doğru katlanır ve bebeğinizin omurgası ve beyni olacak nöral tüpü oluşturur. Bu noktada tüpün uçları açık kalır ve beyin tüpün tepesinde şekillenmeye başlar. Dibe yakın, sonunda kuyruk kemiği olacak yapıdır.

6 haftalık hamile olduğunuzda, nöral tüpün iki ucu tamamen kapalıdır ve tüpün tepesinde beyin üç alandan oluşur:

  • Ön beyin, düşünme ve problem çözme gibi belirli beyin fonksiyonlarını kontrol eden serebruma dönüşür.​
  • Orta beyin, görsel ve işitsel bilgilerin işlenmesinde yer alır.​
  • Arka beyin, denge ve koordinasyonu yöneten serebellumun yanı sıra vücudun kan basıncı ve kalp hızı gibi otomatik aktivitelerinin kontrol merkezi olan medullaya dönüşür.​

Bebeğin sinir sistemi nasıl gelişir?​

Gelişen nöral tüpün kenarları boyunca yer alan nöral kresttir. Bu tepe, beyin ve omurilikle birlikte vücudun her tarafına yayılan milyonlarca siniri meydana getirir.

8 haftalık hamilelikten itibaren, bu sinirler sadece birbirleriyle değil, aynı zamanda kaslar ve diğer dokular ile gözler ve kulaklar gibi organlarla da bağlantı kurar. 12 haftada sinirler, refleks davranışlara neden olan basit sinyaller göndermeye başlar. Örneğin bebeğinizin parmakları açılıp kapanabilir ve ayak parmakları kıvrılabilir. Bebeğiniz ayrıca göz kaslarını kısabilir ve ağzıyla emme hareketleri yapabilir.

Yaklaşık 28 haftaya kadar, sinirler belirlenmiş organlarıyla bağlantı kurar, böylece bebeğinizin işitme, koku ve tat alma duyuları çalışmaya başlayabilir. Bazı sinir hücreleri, sinirler arasındaki sinyalleri hızlandıran miyelin adı verilen bir yalıtım malzemesi kılıfı geliştirir. Miyelin üçüncü trimesterde oluşmaya başlar ve doğumdan sonra ve yetişkinliğe kadar devam eder.

Beyin gelişimi boyunca gerçekleşse de, beyin ağırlığı üç katına çıktıkça son üç aylık dönemde gerçekten yüksek vitese geçer. Bu son haftalarda beyin, kafatasında daha fazla yer kaplamadan ekstra yüzey alanı sağlayan derin oluklar da geliştirir. Bu buruşuk dış tabaka serebral korteks olarak bilinir.

Bebeğinizin beyni doğumda ne kadar iyi çalışıyor?​

Yenidoğan bebeğiniz, minik nöral plakadan tam teşekküllü sinir sistemine kadar inanılmaz büyümeyi yansıtan her türlü büyüleyici yetenekle donatılmış olarak gelir:

  • Kendinizi test edebileceğiniz çok çeşitli reflekslere sahip olacaklar. Örneğin, bebeğinizin yanağını okşarsanız, başını size doğru çevirir ( köklenme refleksi ). Parmağınızı ağzına koyun ve otomatik olarak emmeye başlayacaklar (emme refleksi). Bebeğinizi ayakları yere değecek şekilde dik tuttuğunuzda, küçük adım atma hareketleri yapacaktır (adım atma refleksi).
  • Bebeğiniz sesinizi tanıyabilir ! Üçüncü üç aylık dönemden itibaren, küçük çocuğunuz konuşmalarınızı dinleyebilir ve doğduklarında, diğerlerine karşı sizin sesinizi net bir şekilde tercih edeceklerdir. Küçük çocuğunuz sizi duyduğunda başını bile çevirecek.
  • Bebeğinizin bir oyuncağa veya televizyona bakmakla aynı derecede ilgileneceğini düşünebilirsiniz, ancak araştırmalar bebeklerin özellikle insan yüzlerine uyum sağladığını ve bunları rastgele tasarımlara tercih ettiğini gösteriyor.

Ve unutmayın ki, bebeğinizin beyni doğumdan sonra da büyümeye devam ettiğinden, beynin farklı bölümleri arasında her gün yeni sinirsel bağlantılar oluşur ve bu da çocuğunuzun büyüyen bilgi, hafıza ve deneyim deposuna katkıda bulunur. Akıllı bir bebek yetiştirmeye nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin.

Fetal beyin gelişimini desteklemek için yapabilecekleriniz​

  • Hamilelik sırasında (ve hatta öncesinde) bir takviyesi alın. Folik asit, beyin ve omuriliğin gelişimi için çok önemli olan bir B vitaminidir. Yeterli folik asit almak, spina bifida ve anensefali gibi nöral tüp defekti riskini azaltır. Nöral tüp çok erken gelişir (birçok kadın hamile olduğunu bile bilmeden), bu nedenle uzmanlar hamile kalmaya başlamadan en az bir ay önce günde 400 mikrogram folik asit almanızı önerir. Bazı doğum öncesi vitaminlerinden alabilir veya ayrı bir takviye olarak alabilirsiniz.
  • Haftada 2 ila 3 kez pişmiş balık yiyin. Balık – özellikle somon gibi yağlı balıklar – yağ asitleri içerir, bu da araştırmalara göre bebeğinizin hamilelik ve çocukluk döneminde beyin gelişimini destekler. Konumuza göz atın.

Fetal beyin gelişimi hafta hafta​

Hamilelik haftası Dönüm noktası
5 hafta Nöral plak oluşur.
6 hafta Nöral tüp oluşur ve kapanır. Beyin artık üç bölgeden (ön beyin, orta beyin ve arka beyin) oluşmaktadır ve ventriküller oluşmuştur.
8 hafta Bir sinir ağı tüm vücuda yayılmaya başlar.
12 hafta Fetal refleksler mevcuttur.
28 hafta İşitme, koku alma ve dokunma duyuları gelişmiş ve işlevseldir.
28 ila 39 hafta Beyin ağırlığı üç katına çıkar ve beyin nöronları için daha fazla yüzey alanı sağlamak için beyinde derin oluklar gelişir. Miyelin bazı sinir yolları boyunca gelişmeye başlar.

Leave feedback about this

  • Rating