Mayıs 18, 2024
İstanbul,Türkiye
Sağlık

Ebegümeci bitkisinde bulunan gossypetin Alzheimer hastalığını yenebilir

Bir fincan yakut kırmızısı ebegümeci çayı sadece kışın vücudu ısıtmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kan basıncını kontrol ettiği ve vücut ağırlığını azalttığı bilinmektedir. Ve işte bu çayın tadını çıkarmak için bir sebep daha Alzheimer hastalığını yenebilir.

POSTECH’te Profesör Kyong-Tai Kim ve PhD adayı Kyung Won Jo (Yaşam Bilimleri Bölümü), ebegümeci bitkisinde bulunan gossypetinin beyindeki yerleşik bağışıklık hücresi olan mikroglia’yı aktive ettiğini doğruladı. Araştırma ekibi ayrıca, hastalığının (AD) neden olduğu bilişsel bozuklukları iyileştirmek için mikroglia’nın beyindeki amiloid-beta’yı (Aβ) temizlediğini de gösterdi.

AD, Aβ ve Tau protein kümelerinin beyin dokusunda birikintiler oluşturmasıyla başlar. Mikroglia, beyni korumak için bu tür agregaları (fagositoz) içselleştirir. Bununla birlikte, sürekli Aβ’ye maruz kalmak mikroglia’yı tüketerek kronik bir inflamatuar reaksiyona ve sinir hücrelerinde hasara yol açacaktır. Sonuç olarak, bilişsel gerileme ve hafıza kaybı yaşar.

POBTEK ekibi, ciddi yan etkileri olmayan yeni bir AD tedavisi ararken, Hibiscus sabdariffa veya roselle olarak da bilinen ebegümeci bitkisinde bulunan bir flavonoid bileşik olan gossypetine odaklandı.

Araştırma ekibi, AD model fareleri üç ay boyunca intragastrik uygulama yoluyla Gossypetin ile tedavi etti ve bozulmuş hafıza ve bilişlerinin neredeyse normal seviyeye döndüğü sonucuna vardı. Ayrıca, AD tipi demansı olan beyin dokusunda yaygın olarak bulunan çeşitli Aβ kümelerinde bir azalma gördüler.

Araştırmacılar daha sonra Profesör Jong Kyoung Kim (POBTEK’te Yaşam Bilimleri Bölümü) ile işbirliği yaptı ve tek hücreli RNA dizilimi ile ilerledi. Analiz, gossipetinin, kronik enflamatuar reaksiyonları teşvik eden glioz ile bağlantılı genlerin ekspresyonunu önlediğini ve Aβ fagositozu ile bağlantılı genlerin ekspresyonunu arttırdığını gösterdi. Başka bir deyişle, gossypetin, mikroglia’nın Aβ klirensini kolaylaştırdı.

Profesör Kyong-Tai Kim, “Beyinde biriken Aβ agregatlarının demansın önlenmesinde ve tedavisinde etkili olduğunu doğruladık. Ebegümeciden elde edilen Gossypetin, AD’den mustarip hastalar için güvenli ve uygun fiyatlı bir ilacın geliştirilmesine katkıda bulunacaktır.”

Alzheimer’s Research & Therapy’de yayınlanan çalışma, NovMetaPharma Co.’nun desteğiyle gerçekleştirildi ve gossipetin kullanan demansın önlenmesi ve tedavisi için tedavi geliştirmeye yönelik klinik deneyler planlanıyor.

Makale Kaynağı:

Leave feedback about this

  • Rating