Mayıs 21, 2024
İstanbul,Türkiye
Anne ve Çocuk

Hamilelik için hacamat nereye yapılır? Hamilelikte hacamatın yararları

Sünnet olarak bilinen ve sağlık açısından da oldukça faydalı olan hacamat yöntemi; deri altında kanın çekilmesiyle yapılan bir uygulamadır. Anne baba olmak isteyen çiftlere umut ışığı olabilecek yöntemler arasında gösterilen hacamatın hamilelik döneminde yapılıp yapılamayacağı ve hamileliğe faydaları da oldukça merak edilmektedir. Peki hamileler hacamat yaptırabilir mi? Hamile kalmak için hacamat tedavisi nasıldır?

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Son zamanların popüler çocuk sahibi olma yöntemlerinden biri olan hacamat uygulaması hormonların dengelenmesinde oldukça etkilidir. Hamilelik için karın ve rahim bölgesine yapılan hacamat hamileliğin oluşumu için en önemli organda bebek sahibi olma şansını arttırır. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin öncelikli olarak bilmeleri gereken şey hamile kalamamanın altında yatan asıl etkendir. Bu etken tespit edildikten sonra doktor onayı alarak hacamat uygulanabilir. Rahat bir hamilelik imkanı için öncesinde, anne sütünün bol olması için de doğum sonrasında bir hayli etkili olan hacamat; sperm sayısı azlığında, üreme sorunlarında ve yumurtalık tembelliğinde kendisini olumlu anlamda göstermektedir.

Hamilelik için hacamat nereye yapılır

HAMİLELER HACAMAT YAPTIRABİLİR Mİ?

Bilinen en eski tedavi yöntemlerinden biri olan hacamat uygulamasının hamileler için yararlı olup olmadığı da sıklıkla merak edilen konulardan biridir. Anne olmaya hazırlanan adayların bu dönemde hacamat tedavisini uygulayıp uygulayamayacakları oldukça merak edilmektedir. Edinilen bilgilere göre; anne olmaya hazırlanan kadınların hacamat yaptırmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Tam tersine oldukça faydalı olan bu uygulamanın bebek ve anne için de sağlıklı olduğu bilinmektedir. Uzmanlar hamilelik dönemin yapılacak hacamat uygulaması için en uygun zamanın gebeliğin ilk 3 ayı ile son 3 ayı arasındaki zaman dilimi olduğunu ifade etmektedirler. Fakat hacamatın mutlaka doktor reçetesi ile yapılması gerektiğinin de altını çizilmektedir.

Hamileler hacamat yaptırabilir mi

BEBEKLİK VE ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE HACAMAT YAPILIR MI?

Bebeklik ve çocukluk döneminde hacamat yapılır mı

Özellikle de sezaryen doğum yöntemi ile dünyaya gelen bebekler narkozu atamadıkları için bu evrede hacamat çok önemli bir işlev görüyor. Damar yapısına müdahale edildiği için kanın oksijenlenmesi artıyor ve bebeğe daha çok oksijen gidiyor. Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre, yeni doğan bebeklerin kuyruk sokumunda görülen hafif mor bir lekenin oraya hacamat yapıldığı zaman çocuklarda görülen huzursuzlukların geçtiği görülmüş.

Beyin omurilik sıvısının sağlıksız olmasını gösteren bu mor lekeler için de hacamat idealdir. Kırk günlük olan bebeklere hacamat uygulanabilir.

Hacamatın çocuklar üzerindeki etkisini gösteren bilimsel bir çalışma:

Peygamber efendimiz (SAV)’in yaptırdığı ve birçok kişiye de tavsiye ettiği hacamat, çeşitli hastalıkların şifa kaynağı. Peki bu tedavi yöntemi yalnızca yetişkinler için mi geçerli? İşte yanıtı…

İran’da yapılan araştırmalara göre, 1-10 yaş grubundaki 3 bin çocuğun üzerinde hacamat uygulanmış, geri kalan bin çocuğa hacamat yapılmamış. Hacamat yapılan çocukların diğerlerine nazaran bedensel gelişmelerinde, iştahlarında, konsantrasyon bozukluklarında, alt ıslatma problemlerinde azalma gibi olumlu etkiler görülmüştür.

“Ancak, her çocuğun yapısı buna müsait olmayabilir. Bu nedenle çocukta gerek görülürse, işin ehli bir insana yaptırmaları önerilir. Doktor onayı almayı ihmal etmeyin.”

Leave feedback about this

  • Rating