Nisan 23, 2024
İstanbul,Türkiye
Yaşam tarzı

Emine Erdoğan New York’ta! ‘Dünyaya istikamet veren kadınları’ anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ABD’nin New York kentinde Türkiye İş Kadınları Derneğinin (TİKAD) düzenlediği “Dünyaya Yön Veren Kadınlar” etkinliğine katılarak iş dünyasının kadınlarıyla bir araya geldi. Türk kadınının güçlü ve girişimci ruhlu kadınlarıyla buluştuğunu belirterek, davetli gurubuna hitap etti.

ABD’nin New York kentinde konuşma yapan Emine Erdoğan, Türkiye İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) “Dünyaya Yön Veren Kadınlar” etkinliğinde bulundu. “Bizim medeniyetimizde, kadınlar ve erkekler beraberce, tarihin öznesi konumunda yer almışlardır. Fakat ne yazık ki üstlendikleri görevler, tarih yazımında ön plana çıkarılmadığından, yeterince bilinmez” açıklamasında bulundu.

Emine Erdoğan New York

“BİZİM TOPRAKLARIMIZ DÜNYANIN BÜTÜN KADINLARINA UMUT OLACAK”

“Bizim topraklarımız, dünyanın bütün kadınlarına umut olacak destansı mücadelelerle doludur” ifadelerini kullanana Emine Erdoğan, “Rehber niteliğindeki kadınlarımızın her platformda, şehirlerimizde, okullarımızda anlatılması, gençlerimizin değerli rol modellerle tanışması açısından anlamlıdır. Bu doğrultuda tarihte yer etmiş Tomris Hatun, Hindistan’da babası tarafından veliaht ilan edilerek Türk Devleti’nin başına geçen Raziye Sultan ve Hz. Ömer’in Medine Pazarını denetlemekle görevlendirdiği, dürüstlük abidesi Eş-Şifa gibi kadın yönetici ve girişimcilerden örnekler verdi.” dedi

“KADINLAR, DAİMA, MEDENİYETİN VE KALKINMANIN ANA AKTÖRLERİDİR”

Kadınları haklarından mahrum bırakmanın, toplumsal gelişiminin önüne, “aşılmaz bariyerler örmek ile eşdeğer” olacağını söyleyen Emine Erdoğan, “Kadınlar, daima, medeniyetin ve kalkınmanın ana aktörleridir.” dedi.

Emine Erdoğan New York

Emine Erdoğan bu kapsamda, “Kadının; hukukta, eğitimde, üretimde, ticarette, sanatta ve sporda, ailede, kısacası her alanda eşit şartlarda var olabildiği toplumlar, güçlü ve dinamik toplumlardır” cümlelerine yer verdi. Osmanlı’da kadınların vakıf kurabilecek servete sahip olmasının ve yatırımlarının, tarihteki kadın girişimciliğinin boyutlarına örnek oluşturduğunu ifade eden Emine Erdoğan, “Gurur duyarak söylüyorum; günümüzün kadınları da tarihimizdeki kutlu örnekler kadar yürekli ve çalışkan insanlardır” dedi.

Emine Erdoğan, Türkiye’de son 21 yılda, “Haydi Kızlar Okula”, “Ana-Kız Okuldayız”, “7 Çok Geç”, “Okuma Yazma Seferberliği”, “Nerede Kalmıştık” gibi kampanyalarla, kız çocuklarının eğitim hakkından mahrum bırakılmalarının engellendiğini anımsattı.

“KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK”

Emine Erdoğan, Türkiye’de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) aracılığıyla kadınların üretime teşvik edildiğini belirterek, KOBİ kredilerinde kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yapıldığını hatırlattı. Emine Erdoğan, “Sürdürülebilir kalkınma hedeflerimize doğru yol alırken, kadınlarımızın ekonomik gelişimin yardımcısı değil, öznesi olduğunun tüm toplum kesimlerinde anlaşılmasını, gönülden diliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’deki yasal düzenlemelerin sanatta ve sporda “meyvelerini vermeye başladığına” değinen Erdoğan, “Ülkemize getirilen ödüller, yayınlanan edebi eserlerimiz, yumuşak gücümüz sinema filmleri ve dizilerimiz, spordaki başarılarımız, hepimizi gururlandırıyor.” diye ekledi.

Emine Erdoğan, söz konusu başarıların tüm kadınlara ilham olmasını dilerken, ülkenin kadim bir millet ve devlet geleneğinden aldığı güçle Türkiye Yüzyılı vizyonuna emin ve kararlı adımlarla yürüdüğünü belirtti.

Erdoğan ayrıca, “İlk olma niteliği taşıyan seçme ve seçilme hakkımızdan, kadın başbakanımıza ve bakanlarımıza dek, bütün başarı hikayelerimizi, hatırlamalı ve hatırlatmalıyız.” dedi.

Emine Erdoğan

“KADİM TÜRK KÜLTÜRÜ KADINA VERDİĞİ DEĞER İLE BİLİNMEKTEDİR”

New York’taki TİKAD etkinliğinde kürsüye çıkan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş da, “Ülkemiz kurulduğu günden bu yana güçlü kadınların ülkesi olmuştur. Kadim Türk kültürü kadına verdiği değer ile bilinmektedir.” ifadelerine yer verdi.

“2002’de iktidara geldiğimizde Meclis’te kadınların temsil oranı yüzde 14 civarındayken bugün yüzde18’in üzerine çıkmış durumda.” diyen Göktaş, AK Parti’nin, TBMM’de kadın milletvekili sayısının artmasında en büyük paya sahip olduğunun altını çizdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş

Bakan Göktaş sözlerinin devamında, yargı mekanizmalarında da hakimlerin yüzde 45’inin, avukatların yüzde 46’sının günümüzde kadınlardan oluştuğunu beyan etti.

Göktaş sözlerini, “Kadınların iş dünyasında daha fazla yer alması, hiç şüphesiz ekonomik eşitsizlikleri azaltacaktır. bu etki çarpan etkisi sağlayacak ve kadınların iş hayatında her geçen gün artan varlığı kalkınmamıza büyük bir ivme kazandıracaktır.” diyerek tamamladı.

Leave feedback about this

  • Rating