Mayıs 18, 2024
İstanbul,Türkiye
Yaşam tarzı

Emine Erdoğan Malcolm X’in kızı İlyasa Şahbaz ile bir ortaya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Malcolm X’in kızı İlyasa Şahbaz ile Vahdettin Köşkü’nde görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ABD’de ırkçılıkla mücadelenin sembol isimlerinden biri olarak hafızalarda yer edinen ve 1965’te suikasta kurban giden Malcolm X’in kızı İlyasa Şahbaz ile özel bir görüşme gerçekleştirdi.

Vahdettin Köşkü’nde bir araya gelen Erdoğan ve Şahbaz, Malcolm X’in suikasta uğradığı Audubon Balo Salonu’nun restore edilip 19 Mayıs 2005 tarihinde “Malcolm X and Dr. Betty Shabazz Memorial and Educational Center (Malcolm X ve Dr. Betty Shabazz Anıtı ve Eğitim Merkezi)” ismiyle faaliyete giren ve “Shabazz Center” olarak da anılan merkezle ilgili konuştu.

Emine Erdoğan ve İlyasa Şahbaz

New York’un Manhattan bölgesindeki Washington Heights semtinde bulunan, Malcolm X ve eşi Dr. Betty Şahbaz’ın hayatına dair içeriklerin sergilendiği müze hakkında bilgi alışverişi yapan Erdoğan ve Şahbaz, küresel adalet, eşitlik ve insan hakları konularında genç liderlerin yükselmesini amaçlayan eğitim kültür merkezi olarak hizmet veren merkezle ilgili ortak yapılabilecek çalışmaları da ele aldı.

Emine Erdoğan ve İlyasa Şahbaz

Malcolm X gibi önemli bir şahsiyetin adının ve mirasının yaşatılmasının önemine vurgu yapan Emine Erdoğan’a görüşme esnasında Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Esra Albayrak da eşlik etti. 

“MALCOLM X’İN CESARETLE BAŞLATTIĞI DİRENİŞ KÜRESEL BİR DÖNÜŞÜMÜN KIVILCIMI OLDU”

İlyasa Şahbaz ile görüşmesine ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Emine Erdoğan, Şahbaz’ı Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Şahbaz’ın babasının ve annesinin mirasını yaşatmak için kurulan Malcolm X ve Dr. Betty Shabazz Anıtı ve Eğitim Merkezi’nin faaliyetlerini ele aldıklarını, ortak çalışma alanları hakkında görüş paylaşımında bulunduklarını ifade eden Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Irkçılık ve İslamofobi ile mücadelede Malcolm X’in cesaretle başlattığı direniş, küresel bir dönüşümün ilk kıvılcımı oldu. Bu anlayışın simgesi olarak kurulan eğitim merkezinin çalışmaları vesilesiyle Malcolm X’in inancının ve kararlılığının dünyadaki tüm gençlere ulaşmasını diliyorum”

Leave feedback about this

  • Rating