Nisan 21, 2024
İstanbul,Türkiye
Güzellik

Kepek için çay ağacı yağı kullanılır mı? Çay ağacı yağı saça sürülür mü ve güzel gelir mi?

Son yıllarda adını daha çok duyduğumuz çay ağacı yağı, özellikle cilt sağlığı için tedavilerin destekleyicisi olmaya başladı. Pek çok kozmetik ürünün içeriğinde okuduğumuz çay ağacı yağı, kepek için çay ağacı yağı kullanılır mı? Çay ağacı yağı saça sürülür mü ve iyi gelir mi? sorusunun yanıtı haberimizin detaylarında.

Çay ağacı yağı, Avustralya’nın New South Wales bölgesine özgü Melaleuca alternifolia adlı bir bitkinin yapraklarından elde edilen esansiyel bir yağdır. Antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olan çay ağacı yağı hem cilt için, hem de saç sağlığı için yaygın olarak kullanılır. Çay ağacı yağı doğrudan saç büyümesini desteklemez, ancak saç derisini sağlıklı tutarak büyümeyi kolaylaştırır. Bu yağın yardımcı olmasının en büyük nedenlerinden biri gözenekleri açmak ve kepekle savaşmaktır. Saç köklerindeki kiri ve ölü deri hücrelerini temizlerken aynı zamanda fazla yağı (sebum) da temizler.

  • Çay ağacı yağının nemlendirici ve antifungal özellikleri kepeğin bazı nedenlerini hafifletmede etkili olabilir.

ÇAY AĞACI YAĞI KEPEĞE İYİ GELİR Mİ?

Çay ağacı yağı, bazen kepek ile ilişkili kaşıntı, yağlılık ve lezyonları azaltmaya yardımcı olabilir. 2006 yılında yapılan bir araştırma, yüzde 5 çay ağacı yağı içeren bir şampuanın olumlu sonuçlarla kullanıldığını buldu. Mevcut bir çalışma, çay ağacı yağı şampuanının mikrobiyal büyümede yüzde 78’lik bir azalma sağladığını buldu.

 Bir araştırma, yüzde 5 çay ağacı yağı içeren şampuanın, Pityrosporum ovale (malassezia) mayasının neden olduğu kepeği azaltmada etkili olduğunu gösterdi. Çalışma katılımcıları, bir ay boyunca ya çay ağacı yağı şampuanı ya da plasebo kullandı. Çay ağacı yağı şampuanı kullananlarda kepek şiddetinde %41 azalma oldu.

 

PEKİ ÇAY AĞACI YAĞI KEPEK İÇİN NASIL KULLANILIR?

Kepeği tedavi etmek için çay ağacı yağı kullanmayı deneyebileceğiniz birkaç yol vardır. Çay ağacı yağı içeren bir şampuan kullanabilirsiniz. Her zaman kullandığınız şampuana, 10 damla çay ağacı yağı ekleyip çalkaladıktan sonra şampuan yardımıyla saç derisine masaj yapabilir ve iyice durulayabilirsiniz. 5 damla çay ağacı yağına zeytinyağı, hindistan cevizi sütü, E vitamini yağı, arıtılmış su ve kabartma tozu ekleyerek kendi şampuanınızı hazırlayabilirsiniz. 

Leave feedback about this

  • Rating