Şubat 24, 2024
İstanbul,Türkiye
Sağlık

Prof. Dr. Selçuk Şahin: HoLEP sistemi ile ilgili kıymetli bilgiler aktardı

Prof. Dr. Selçuk Şahin, Holmium Lazerle Prostat Enükleasyonu (HoLEP) hakkında detaylı açıklamalarla hastalarını ve kamuoyunu bilgilendirdi.

Prof. Dr. Selçuk Şahin, “HoLEP nedir?” sorusuna başlamadan önce, prostatın, erkeklerde idrar torbasının altında bulunan ve yaşlandıkça büyüyerek idrar şikayetlerine neden olan bir organ olduğunu belirtmek isterim. HoLEP, prostatın bu büyümesi sonucunda oluşan rahatsızlıkların lazerle tedavi edildiği modern bir yöntemdir” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Selçuk Şahin

Prof. Dr. Selçuk Şahin, HoLEP ameliyatının detaylarına gelirsek; yüksek güçlü holmium lazeriyle büyümüş prostat dokusunu bütün olarak kapsül kısmından ayırarak mesaneye atıyoruz. Özel cihazlar ile bu dokuyu vakumlayarak dışarı çıkarıyoruz. Bu işlem sırasında prostatın dış kabuğuna zarar vermeden sadece içerideki fazla dokuyu alıyoruz. Bu, hem hastanın daha rahat idrar yapmasını sağlar hem de iyileşme sürecini hızlandırır” uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Selçuk Şahin: HOLEP hazırlığı, diğer ameliyatlarda olduğu gibi hastanın genel sağlık durumu, kullandığı ilaçlar ve diğer medikal faktörlere göre bireysel olarak planlanır.

Prof. Dr. Selçuk Şahin: HOLEP ameliyatında kanama riski oldukça düşüktür. Holmium lazerinin hassasiyeti ve seçiciliği sayesinde sadece hedeflenen dokuya müdahale edilir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar kullanan hastalarda bu ilaçları ameliyat öncesi bırakılmadan da HOLEP işlemi yapılabilir.

Prof. Dr. Selçuk Şahin: Ameliyat sonrası idrar kaçırma riski, özellikle ilk günlerde minimal olarak karşımıza çıkabilir. Ancak bu durum geçicidir ve doğru tekniklerle yapılan bir ameliyat sonrası bu risk minimuma indirgenir.

Leave feedback about this

  • Rating