Şubat 24, 2024
İstanbul,Türkiye
Yaşam tarzı

Orta tatil uygulamasında bu sene son mu? Orta tatil kaldırılıyor mu? Bakan Tekin’den açıklama

Okulların açılmasıyla birlikte öğrenciler ve veliler okulla ilgili sorular yanıt aramaya başladı. Ara tatil döneminin yaklaşmasıyla birlikte ise en çok merak edilen sorulardan biri “ara tatil uygulaması kaldırılacak mı?” oldu. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin merak edilen sorunun yanıtını verdi.

Ekim ayının ortalarına gelinmesiyle birlikte Kasım ayında gerçekleşecek olan ara tatile az bir süre kaldı. Öğrencilerin ve velilerin gözü ara tatil için adeta kapıda. Son bir kaç senedir yeni uygulanmaya başlayan ara tatil uygulaması ile ders ve sınav temposuna birkaç günlüğüne de olsa ara verecek olan öğrenciler, ara tatilin ne zaman başlayacağını öğrenmeye çalışırken ara tatil uygulamasının yürürlükten kaldırılacağı iddiaları kafaları karıştırdı. Peki ara tatil uygulaması kaldırılacak mı? İşte Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in ara tatil ile ilgili açıklamaları…

Ara tatil

ARA TATİL UYGULAMASI KALDIRILACAK MI?

Tekin özellikle son dönemlerde sıklıkla araştırılan “Bu yıldan sonra ara tatil uygulaması kaldırılacak mı?” sorusuna “Öyle bir şey yok. Velilerden, öğretmenlerden, öğrencilerden böyle bir talep gelirse bakarız.” karşılığını verdi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin

Ara tatil uygulamasına ilişkin bir şikayet gelip gelmediği konusunda ise Tekin, gelmesi durumunda değerlendireceklerini belirtti. Uygulamanın öğrencilerin okul konsantrasyonunu etkileyip etkilemediği hususunda ise Tekin, şöyle konuştu:

“Bu tür şikayetler öğrencilerden de öğretmenlerden de bize geliyor. Bu yılkini gördükten sonra bir değerlendirme yaparız. Görelim, bakalım eğer öyle bir olumsuzluk varsa biz de gereğini yaparız. Bakanlıkta her genel müdürlüğün bünyesinde bir tane İzleme Değerlendirme Daire Başkanlığı var. Yapılan her şey, attığımız her adım o daire başkanlığı tarafından bütün uygulamalarımız izleniyor. Bu yıl da ara tatilden sonra daire başkanlığımız bir rapor oluşturur. Bakarız, öğrenciler, veliler, öğretmenler mutlu ise biz de devam ettiririz. Eğitim öğretim süreci ile ilgili bir problem varsa ona göre çözüm alınabilir. Benim kişisel kanaatim, Türkiye çapında değil bölgesel olarak uygulanabilir. Her il bazlı, iklim koşulları olarak, coğrafi mesafeler uzaklıklar bunlar göz önünde bulundurularak bu inisiyatifler valiliklere bırakılabilir.”

Ara tatil kaldırılıyor mu

“İzleme Değerlendirme Daire Başkanlığı raporuna göre bakarız”

Tekin, şu an gündemlerinde ara tatillerle ilgili herhangi bir şey olmadığını belirterek, “Ara tatil dönemini geçirdikten sonra İzleme Değerlendirme Daire Başkanlıkları bu konuda sahadan bir şikayet varsa bir eleştiri varsa onun raporlamasını yaparlar biz de ona göre bakarız.” dedi. “Kasım’da yapılacak ilk ara tatilin ardından mı bir değerlendirme olacak?” sorusu üzerine ise Tekin, “İzleme Değerlendirme Daire Başkanlıklarımız sadece bu tatillerle ilgili değil attığımız her adım, yürüttüğümüz her şeyle ilgili kendilerinden onu istiyoruz. Diyelim ki bir yönetmeliği değiştirdik uygulamadan 6 ay geçtikten sonra yönetmelikle ilgili bir rapor istiyorum ben ilgili daire başkanımızdan… Örneğin; Mesleki Teknik eğitimde bir uygulama başlattık. İzleme Değerlendirme Daire Başkanımızdan bir durum değerlendirmesi, analiz istiyoruz revize edilmesi gereken şey varsa revize ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ara tatil uygulamasında bu sene son mu

Milli Eğitim Bakanı Tekin, Cumhuriyetin 100. yılı kutlamalarına yönelik nasıl bir etkinlik düzenleyecekleri konusunda ise, bakanlık merkez teşkilatından organize edilen yaklaşık 60 civarında etkinlik projeleri olduğunu, il müdürlüklerinin de valiliklerin koordinesinde etkinlikler yapacağını aktardı.

Leave feedback about this

  • Rating