Mayıs 18, 2024
İstanbul,Türkiye
Yaşam tarzı

Cumhuriyet’in 100. yılına özel dev adım! İstanbul’da 4 müze 100 gün boyunca fiyatsız

Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak Yerebatan Sarnıcı, Şerefiye Sarnıcı, Panorama 1453, ve Miniatürk 100 gün boyunca ücretsiz olarak ziyaretçilerini ağırlayacak. Tarihin tozlu sayfalarına yolculuk yapmak isteyen birçok kişi, ziyaretçi giriş bilgilerini ve detayları araştırıyor. Peki, hangi müzeler ücretsiz olacak? Müzeler kimlere ücretsiz? İşte yanıtlar…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını coşkuyla kutlamak ve İstanbul’un tarihi hazinelerini vatandaşlarla buluşturmak amacıyla özel bir hamleye imza attı. İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Abbas, yaptığı açıklamada İstanbul’daki dört ayrı müzenin girişlerinin 100 gün boyunca tüm vatandaşlara ücretsiz olacağını duyurdu. İstanbul’un zengin mirasını ve tarihini daha yakından tanıma fırsatı sunan ‘müze kampanyası’ vatandaşları heyecanlandırırken birçok kişi konu hakkında arama motorlarında araştırma yapmaya başladı. İşte, ücretsiz olan müzeler ve merak edilen tüm detaylar haberin devamında…

100 GÜN BOYUNCA HANGİ MÜZELER ÜCRETSİZ? ÜCRETSİZ MÜZELERİN ADI NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında köklü tarihi ve zengin kültürel değerleriyle ön plana çıkan bu toprakları keşfe çıkmak isteyenler için dört farklı göz kamaştıran müze 2 Ekim itibarıyla 100 gün boyunca ücretsiz olacak. Peki hangi müzeler ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilecek?

  • YEREBATAN SARNICI

İstanbul’un tarihî yarımadasında yer alan Yerebatan Sarnıcı, yalnızca İstanbul değil dünyanın en önemli kültürel miraslarından biri olarak her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste kapılarını aralıyor. 532 yılında Bizans İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılan bu eşsiz eser, 100 gün boyunca ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilecek.

Yerebatan Sarnıcı

  • ŞEREFİYE SARNICI

Fatih’te yer alan Şerefiye Sarnıcı ya da bir diğer adıyla Theodosius Sarıcı, Yerebatan Sarnıcı ve Binbirdirek Sarnıcı gibi İstanbul’un en eski sarnıçlarından bile daha eski olma özelliğine sahiptir. Bu eşsiz eser de 100 gün boyunca ücretsiz bir şekilde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Şerefiye Sarnıcı

  • PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ

Dünyanın ilk tam panoramik müzesi olan Panorama 1453 Tarih Müzesi, ziyaretçilerini dünya tarihinde de kilit bir nokta olan İstanbul’un Fethi’ni 3 boyutlu bir şekilde deneyimleme fırsatı sunuyor. Dilerseniz 100 gün boyunca burayı da ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

  • MİNİATÜRK

Yüzyıllardır pek çok medeniyete kucak açan bu topraklardaki birbirinden değerli eserlerin sergilendiği Miniatürk, ziyaretçilerine tam 100 gün boyunca ücretsiz bir şekilde geçmişte yolculuk etme imkanı tanıyacak.

Miniatürk

100 GÜN BOYUNCA ÜCRETSİZ MÜZELERDEN NASIL FAYDALANILIR? MÜZELERİ ÜCRETSİZ ZİYARET ETMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Belirtilen 4 müzeye saat 11:00’e kadar ücretsiz giriş yapılabilecek ve girişler ”Radar İstanbul” uygulaması üzerinden elde edilen QR kodla gerçekleşecek.

Radar İstanbul

Leave feedback about this

  • Rating