Mart 1, 2024
İstanbul,Türkiye
Yaşam tarzı

Basılı kalan deodorant düğmesi çakmağı ateşledi! Gençler otomobilin içinde alevler ortasında kaldı

Silivri’de trafikte seyir halindeki araç içinde yer alan gençlerden biri deodorant sıktıktan sonra düğmesinin basılı kaldığını fark etmedi. Ardından araç içinde çakmak çakan gençler kendilerini bir anda büyük bir patlamanın içinde buldular. Patlamayla birlikte alevler içinde kalan gençler az kalsın canlarından oluyordu.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Geçtiğimiz ay akşam saatlerinde bir arkadaşıyla birlikte araçla gezmeye çıkan 16 yaşındaki Emirhan Meşe başlarına gelen olayla hayatının şokunu yaşadı. İddialara göre; Silivri‘de oturan gençler araçla gezmeye çıktıkları vakitte araç içindeyken deodorant bazlı bir kozmetik ürünü üzerlerine sıktılar. Ardından yollarına devam eden gençler deodorantın düğmesinin takılı kalarak sıkmaya devam ettiğini fark etmedi. Sonrasında çakmakla ateş yakmak isteyen gençler, çakmağa bastıkları anda ne olduklarını şaşırdılar. Bir anda büyük bir patlamanın ortasında kalan gençler alevler içerisinde kaldı. Edinilen bilgiye göre LPG’li aracı hemen uygun bir noktaya çekerek söndürmeye çalışan gençler, aracın söndürülmesinin ardından ilçede bir hastaneye gitti. Ciltlerinin büyük oranda yandığı belirtilen gençlerden Emirhan Meşe 50’ye yakın ameliyat geçirdi.

VATANDAŞLARA ÖNEMLİ UYARILARDA BULUNDU

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi‘ne getirilen 16 yaşındaki Emirhan Meşe’nin tedavisine yoğun bakımda başlandı. Vücudunun el, kol, yüz, bacak bölümleri gibi yüzde 60’ında ileri düzeyde yanık oluştuğu tespit edilen genç, 18 günlük yoğun bakım süreci boyunca 50’ye yakın ameliyat geçirdi. Yaşadığı zorlu süreçlerin ardından taburcu edilen Meşe, büyük korku yaşadıkları anlarını anlatırken Yanık Tedavi Merkezi Sorumlusu ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Turan da hastasının durumu ve tedavi sürecine ilişkin bilgiler verdi. Prof. Dr. Turan, yanıcı maddelerin kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederken vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Deodorant düğmesi canlarına mal oluyordu

YAŞADIĞI DEHŞETİ ANLARINI ANLATTI!

Neredeyse canına mal olan dehşeti yaşayan 16 yaşındaki Meşe yaşadıkları olayı “Araç seyir halindeyken deodorant bazlı bir kozmetik ürün vardı, onu kullandığımız sırada tuşu takılı kaldı. Ondan sonra araç içinde çakmak ateşlenince 2 saniye içinde yangın çıktı. O an bir patlama oldu, arabanın arka camı da patladı. Araba seyir halinde gidiyordu, indik, arabayı söndürdük. Sonra en yakın hastaneye gittik, ilk an vücudumu hissetmedim, ilk korkum kulaklarım biraz duyma kaybı yaşadığı için kulaklarımdan oldu. Pek de bir şey hissetmedim hastaneye gidene kadar. Gittikten sonra fark ettim. Pazar akşamı saat 23.00-24.00 gibiydi, arkadaşımla arabada geziyorduk. 18 gün yoğun bakımda kaldım, bugünde taburculuğum var, arkadaşım iyi, o benden önce taburcu oldu. Araç tüplüydü yanınca indik, önce aracı söndürdük, müsait bir yere çektik sonra hastaneye başvurduk. Ailemi ben aradım, ilk 3-4 saat hiçbir şey hissetmedim. Buraya gelince işlem gördüm, ameliyatlara girdim. Buradaki süreç yoğun bakımda tek kaldığım için sıkıcı ve daraltıcı bir süreçti ama sağlıktan önemli değil. Bir şeyim kalmadı, toparladığım için mutluyum. Aracı sürekli havalandırıp araç içinde çakmak ve yanıcı madde kullanmamalarını öneririm. Ailem baya üzüldü, onların üzülmesi de beni yordu o yüzden biraz zordu” ifadelerini kullanarak anlattı.

Emirhan Meşe

“BİR ANDA FACİA İLE SONLANABİLİYOR”

Genç hastasının durumuna yönelik bilgi veren Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi Sorumlusu ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Turan, “Bir araba içerisinde kozmetik ürünü patlamasına bağlı olarak hasta bize 112 tarafından bildirildi. Daha sonra yoğun bakımda yer hazırladık ve tedavimize başladık. Hastamız geldiğinde vücudunun yüzde 60, ileri düzeyde yandığı ve akciğerlerin de kısmen etkilendiği bir tabloyla karşı karşıyaydık. Tedavilerimize olumlu yanıtlar aldık. Özellikle yaz aylarında koku, deodorant malzemeleri patlayıcı bir ürüne dönüşebiliyor. Bu hastamızda olduğu gibi de kapağı takılı kalmış, sürekli gaz sızdırmış araba içerisinde sigara yakımı esnasında bomba gibi patlamış. Araba da kendileri de yanmış, çok ağır yaralı 2 hastamız söz konusu oldu. Bu gibi ürünler bir anda patlıyor, yaşlı veya diğer hastalarımız çok ağır yaralı olarak gelebiliyor. Gözlerinde çok ağır, körlüğe gidebilecek, ölümcül durumlarla karşılaşıyoruz. Bunların patlama, yanıcı etkileri var, ortamı havalandıracağız. Havalar çok sıcak, arabaların camlarının park edildiği zaman en azından bir parmak geçecek kadar açık bırakılması lazım. Güneş gören yerlerde çakmak, deodorant bu tarz kozmetik ürünler, kapalı ürünlerin bırakılmaması çok önemli yoksa bunlar bir anda faciayla sonuçlanabiliyor. Mangal jelleri, deodorant malzemeleri bunlar hayatımızın bir parçası yalnız dikkat ederek kullanırsak sağlığımıza zarar gelmez. Yaklaşık 18 gün yoğun bakımda kaldı, 50 civarında ameliyat işlemi gerçekleştirildi. Akciğer desteği de sağladık neyse ki genç olmasına bağlı olarak şu an taburcu aşamasına getirdik” ifadelerini kullanarak vatandaşları uyarmayı da ihmal etmedi.

Basılı kalan deodorant düğmesi çakmağı ateşledi

Leave feedback about this

  • Rating