Nisan 20, 2024
İstanbul,Türkiye
Sağlık

Yatınca baş neden döner?Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo’ya ne yeterli gelir? BPPV nasıl geçer

Birçok kişi günlük hayatında baş dönmesi ile karşılaşabilir. Ancak tam yatış pozisyonu sırasında meydana gelen ve uzun süren baş dönmelerinin bir anlamı vardır. Peki, Yatınca baş neden döner? Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) nedir? Baş dönmesi nedenleri nelerdir? İşte ayrıntılar…

Baş dönmesi, yaşam kalitesini önemli oranda etkileyen bir sağlık sorunudur. Özellikle başınızı yastığa koyduğunuzda ya da sırt üstü uzanmak istediğinizde ani bir şekilde gelen baş dönmelerinizin sebebi Benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) olabilir. Mutlaka uzman doktora gidilip teşhis edilmesi gereken Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo, bir çeşit baş dönmesi hastalığıdır. Bu hastalık iyi huylu pozisyonel bir baş dönmesi olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalık baş dönmesi ve gözlerde yaşanan istemsiz hareketler ile ortaya çıkar. Bu baş dönmesi zamanla hafiflemekte ve çoğu zaman kendiliğinden geçmektedir.

Hastalığın nedeni ise iç kulakta yaşanan bir problemdir. İç kulakta bulunan küçük kalsiyum kristallerinin yapışık olduğu yerden çıkarak küçük parçalar halinde denge kanallarının içine doğru gitmesi sonucunda BPPV hastalığı oluşur. Yaşanan baş dönmesi ise bu hastalığın bir etkisidir.

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo’ya neden olan durumlar;

– Kafa travması,
– Kafada yaşanan sarsıntılar,
– Kulak hastalıkları,
– İleri yaşta olanlarda yaşa bağlı olarak oluşan hastalıklar,
– Dolaşım bozuklukları,
– Uzun süre hareketsiz kalmak.

BPPV NASIL GEÇER? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

BPPV tedavisi, bu yanlış yerleştirilmiş kayaları veya kristalleri iç kulağın aktif kısmından, baş dönmesine neden olmayacakları iç kulağın inaktif kısmına taşımayı içerir. Bu tedaviler, Kanalit Yeniden Konumlandırma Prosedürleri veya CRP adı verilen ofis prosedürleridir. Epley veya Semont manevraları olarak da adlandırılabilirler. Bunlar ya doktorunuzun ofisinde ya da fizyoterapist tarafından yapılır ve sizi baş dönmesine neden olan bir pozisyona getirmeyi, geçmesine izin vermeyi ve ardından iç kulağınızdaki bu küçük kristalleri kafanızın bir kısmına hareket ettirmek için başınızı dikkatlice çevirmeyi içerir. İç kulağa zarar vermeyecekleri bir yer.

Sadece birkaç dakika süren bu ofis tedavilerinin başarı oranları çok yüksektir. Çoğu kişi bir veya iki tedaviden sonra “iyileşir“, ancak bazılarının ek “yeniden konumlandırma” tedavilerine ihtiyacı olabilir. Nadiren, insanların arka kanalı kapatmak için ameliyata ihtiyacı vardır çünkü CRP tedavileri işe yaramayacak kadar çok sayıda kaya veya çok fazla “çamur” vardır. Ameliyat minimum riskle çok etkilidir.

Leave feedback about this

  • Rating