Mayıs 18, 2024
İstanbul,Türkiye
Yaşam tarzı

Gerçek bal nasıl anlaşılır? Bal seçimi nasıl yapılır? Uydurma balı anlamanın püf noktaları

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan bal, mucizevi özellikleri sayesinde şifa kaynağı olan mucizevi besinler arasında yer alıyor. Son dönemlerde piyasada üretimi artan sahte balların içine eklenen ürünler sağlığımız için birçok tehlikeye sebep oluyor. Peki, gerçek bal nasıl anlaşılır tüm merak edilenleri Yasemin.com muhabiri Müge Çakmak sordu, Ziraat Yüksek Mühendisi Öner Bakan anlattı.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Yüzyıllardır doğal bir ilaç olarak kullanılan bal, sofraların vazgeçilmez şifa kaynağı besinler arasında birinci sırada yer alıyor. Vitaminler, enzimler, mineraller, aminoasitler ve vücut için gerekli, bütün yaşamsal değerli elementleri içeren bal, hiçbir zararlı hiçbir içermemektedir. Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen bal ülkemizin birçok yerinde üretimi yapılıyor. Özellikle Karadeniz bölgesinde üretilen balın en önemli özelliklerinden biri yüzyıllar boyunca bozulmadan saklanabilmesidir. Hakiki bal nasıl anlaşılır, bal nasıl muhafaza edilir ve sahte bal nasıl anlaşılır? Ziraat Yüksek Mühendisi Öner Bakan, severek tükettiğimiz balın doğru seçimi hakkında merak edilenleri Yasemin.com’a anlattı. 

Bu kadar zorluklarla üretilen balın, içine bazı maddeler koyarak sahte bal olarak piyasaya sürüyorlar. İnsanlar son dönemde çok fazla sahte bal satışı arttığı için gerçek balı bulmakta güçlük çekiyor.

Uzmanlar, gerçek ham balın şekerlenmesi doğal bir olaydır ve balın kendisini koruyabilmek için en geç bir sene içinde kristalize olduğunu ifade ediyor. Gerçek bal nasıl anlaşılır, İşte detaylar:

⇒ BAL SEÇİMİ NASIL YAPILIR, GERÇEK BAL NASIL ANLAŞILIR?

Doğanın bize sunduğu en mucizevi besinlerinden biri olan bala katılan bazı maddeler balın bizim için faydalı olmasını engelleyerek, aksine vücudumuza yabancı maddelerin depolanmasına yol açıyor. Bu yüzden bal alırken dikkat etmeniz gereken birkaç detay bulunuyor. Balın sahteliğini 5 şekilde anlayabiliriz. İşte uzman isimden bal ile ilgili dikkat çeken açıklamalar:

Sahte balı anlamanın püf noktaları

BAL NASIL MUHAFAZA EDİLİR?

Bal gıda kodeksine göre 2 yıl dayanır. Güzel koşullarda saklanıldığı takdirde tüketilebilir. Bal en doğru saklama koşulu +5 te muhafaza edilmesi gerekiyor. Güneş ışığının çok yoğun olmadığı bir ortamda saklanılması gerekiyor. 

Leave feedback about this

  • Rating