Mayıs 21, 2024
İstanbul,Türkiye
Yaşam tarzı

Doğal gaz patlaması neden olur? Doğal gaz sıkışması nasıl olur?Doğal gaz sıkışması belirtileri

Şirinevler’de bir binada doğalgaz patlaması meydana geldi. Söz konusu yaşanan olayın ardından birçok kişi internette doğal gaz sıkışmasının ve doğal gaz patlamasının nedenlerini araştırmaya başladı. Hayati önem taşıyan doğal gaz patlamaları konusunda önceden anlaşılır mı? İşte doğal gaz sıkışması belirtileri ve tüm merak edilenleri haberimizin detayında bulabilirsiniz.

İstanbul Şirinevler Mahallesi Kazım Karabekir Caddesi’ndeki bir binada patlama meydana geldi. Doğalgaz kaynaklı olduğu belirtilen patlamada sonrası doğal gaz sıkışmasıyla ilgili bilgiler yeniden gündeme geldi. Artan doğal gaz patlamaları sonrası bu durumun neden gerçekleştiği de merak konusu oldu. Peki, son derece ciddi sonuçlar doğurabilen ve tehlikeli olan doğal gaz sıkışması, patlaması neden olur? Doğal gaz kokusu nasıl anlaşılır? İşte, Doğal gaz patlamasının sebepleri…

DOĞAL GAZ SIKIŞMASI NEDİR?

Doğal gaz patlamalarının temelinde yatan en önemli sebeplerden biri oluşan gaz kaçağıdır. Gaz kaçağı, doğalgazın çevreye yayılması ve patlama riskini artırması nedeniyle son derece tehlikelidir. Bu yüzden, doğalgaz tesisatının düzenli olarak kontrol edilmesi ve bakımının yapılması gerekiyor. 

Doğal gaz patlaması neden olur?

DOĞAL GAZ SIKIŞMASI, PATLAMASI NEDEN OLUR?

Kapalı hacimde yüzde 5-15 oranında havayla karışımı durumunda ateş veya kıvılcımla temas ettiğinde doğal gaz patlaması meydana gelir. Doğal gaz sıkışması, genellikle doğal gazın belirli bir alanda birikmesi ve yayılamaması durumunu ifade eder.

Doğal gaz sıkışması nasıl olur?

DOĞAL GAZ KOKUSU NEYE BENZER?

Doğal gaz sıkışmasını hemen müdahale etmek çok önemlidir. Doğal gaz kokusuzdur, ancak genellikle koku eklendiği için sızıntılar kolayca fark edilebilir. Evinizde veya apartmanda gaz kokusu alır almaz mutlaka yetkililere bildirip kontrol ettirmek gerekiyor. Konutlarda ve iş yerlerinde ısınma amaçlı kullanılan doğal gaz sızıntısı çürümüş sarımsak kokusuna benzetiliyor.

DOĞAL GAZ SIZINTISININ NEDENLERİ?

Yetersiz Havalandırma

Sızıntılar

Düşük Alanlar

Kapalı Alanlar

Ekipman Arızaları

Yanlış Kurulum

Bakım Eksikliği

Doğal gaz sıkışması belirtileri

DOĞAL GAZ SIZINTISINDA NE YAPILIR?

Çürük sarımsak ya da çürük yumurta kokusuna benzer rahatsız edici bir koku aldığınızda evinizde doğal gaz sızıntısı olabilir. Bu nedenle ilk yapmanız gerekenleri sıraladık. Rahatsız edici doğal gaz kokusunu aldığınızda;

  • İlk olarak panik yapmayın ve sakin olun.
  • Hemen kapı ve pencereleri açın ortamı havalandırın
  • Sayaç ve cihaz vanalarını kapatın.
  • Elektrikli cihazları kesinlikle kullanmayın. Açık olanları kapamayın ya da fişini çekmeyin.
  • Elektrik düğmelerine dokunmayın. (Açıp kapatmayın)
  • Kıvılcım çıkarabileceği için ortamda telefon kullanmayın, çalarsa açmayın.
  • Ayrıca sigara, kibrit-çakmak gibi açık alev kaynaklarını kullanmayın.
  • Gaz içermeyen güvenli bir yerden Doğal Gaz Acil 187’yi arayın.

Leave feedback about this

  • Rating