Mayıs 18, 2024
İstanbul,Türkiye
Sağlık

Deniz börülcesinin yararları nelerdir? Bağırsakları motor üzere çalıştıran deniz börülcesi!

Vücuttaki iltihaplar hemen hemen herkesin şikayet ettiği sağlık sorunlarından biridir. Birçok hastalığa davetiye çıkaran bu durumdan kurtulmak için uzmanlar bazı besinler önerir. Bunlardan biri de deniz börülcesidir. Deniz börülcesi ıspanak ailesine ait güçlü bir toksin atıcıdır. Peki Deniz börülcesinin faydaları nelerdir? Sizler için börülce hakkında merak edilenleri araştırdık.

Denizdeki gelgitlerle oluşan en tuzlu bitki olan deniz börülcesi tam bir vitamin ve mineral deposudur. Halk arasında kurşun otu  ya da tuzlu ot olarak da adlandırılır. İlkbaharla beraber yeşeren deniz börülcesi yazları çokça tüketilir. Bünyesinde tuz mineralleri barındırdığından vücuttaki iltihabı atmada etkilidir. Deniz börülcesi hem yemek hem de salata olarak tüketilir. Özellikle yoğurt ve sarımsakla yapılan salatası hem kilo vermeye yarıyor hem de vücudun yenilenmesini destekliyor. Tuz gölü, Aksaray, Ereğli, Burdur ve Tarsus kıyılarında toplanır. Börülce tüketilmeden bir gün boyunca tatlı suda bekletilmelidir. İçerdiği tuz oranını azaltmak için bu yöntem uygulanmalıdır. Aksi halde zehirleme, alerji ve sindirim sorunlarına neden olabilir. İçerdiği tuz aynı zamanda guatr gibi ciddi hastalıkların yaşanmasını önlemede etkilidir. Sonbahara doğru rengi kırmızı olur. İlkbahar ve yazın ise yeşil ve sarı renklerde olur. Çamurlu ve alkali topraklarda yetiştiğinden içeriğinde güçlü formlar barındırır. Yeni yeni araştırmalara konu olan deniz börülcesi alternatif tıpta çokça kullanılmıştır. 

börülce

DENİZ BÖRÜLCESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Vücuttaki tuz eksikliği lenflerin çalışmamasını sağlar. Bu da guatr gibi ciddi hastalığa zemin hazırlar. Ancak doğada bulunan her tuz çeşidi vücuttaki bu eksikliği gidermez. Deniz börülcesi bu bakımdan en ideal besindir. İçerdiği tuz mineralleri sayesinde tuz oranını dengeler. Ortaya çıkan guatr şiddetini azaltır. 

Güçlü sodyum ve kükürt maddeleri içeren deniz börülcesi idrar problemine iyi gelir. Mesanede yaşanan herhangi bir enfeksiyonlu sağlık sorunu idrar yapmada güçlük oluşturur. Bunun için vücut bazı minerallere ihtiyaç duyar deniz börülcesi bu mineralleri sağlamada etkilidir.

börülcenin faydaları

  • C vitamini vücudun vazgeçilmezleri arasındadır. Özellikle bağışıklığın güçlenmesi için C vitamini bakımından zengin olan besinler tüketilmelidir. Aksi halde vücut bağışıklığı zayıflar ve kişi sürekli hastalanmaya başlar. Bu sağlık sorunlarını yaşamamak için deniz börülcesi gibi C vitamini bakımından zengin besinleri haftada en az iki kez tüketilmesinde fayda var.
  • Yüksek lif yapısı olan deniz börülcesi sindirim problemlerine de iyi gelir. Ancak deniz börülcesi sirkeli suda ya da tatlı suda iyice yıkanması gerekir. Daha sonra tüketildiğinde bağırsak ve mide hastalıklarının önüne geçer. İshal ve kabızlık gibi rahatsızlıkların yaşanmaması sağlayarak metabolizmayı düzenler.
  • Deniz börülcesi bolca iyot içeren, tuzlu bir tadı olan ve çoğunlukla hafif tuzlu suda haşlandıktan veya buharda pişirildikten sonra tüketilen bir sebze olarak popülerdir. Aynı zamanda bağırsak sağlığını iyileştirmede önemli etkileri bulunur.

 

deniz börülcesi

Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermede oldukça etkili bir besindir. Uzun süre tokluk hissi verir. Aynı zamanda içerdiği kalsiyum ve potasyum sayesinde kemik sağlığını destekler. 

Vücuttaki hücreleri yenilediği gibi cilt hücrelerini de yeniler. Bu sayede cildin parlak ve daha güçlü görünmesini sağlar. Karaciğer içinde mucize bir besindir. Burada biriken iltihaplı hücreleri söker atar. 

deniz börülcesinin bir yan etkisi yoktur

DENİZ BÖRÜLCESİNİN ZARARI VAR MIDIR?

Yapılan araştırmalarda deniz börülcesi hakkında kesin bir olumsuz etkisi olduğuna dair bir bilgi yoktur. Ancak uzmanlar her besinin aşırısının güçlü etkilere neden olabileceğini hatırlattı. Bu yüzden deniz börülcesi de tüketirken aşırıya kaçmamakta fayda var. 

Leave feedback about this

  • Rating