Mayıs 18, 2024
İstanbul,Türkiye
Apple

Apple’dan yapay zekalı sağlık koçu: Herkes kullanamayacak

Apple, en yeni iOS 17 ve iPadOS 17 sürümlerinde sağlık özellikleriyle ön plana çıkacak. WWDC 2023 etkinliğinde duyurulması beklenen yeni işletim sistemleri, yapay zekadan güç alan sağlık koçuna yer verecek. “Quartz” adlı bu uygulama, kullanıcıları spordan yemek alışkanlıklarına kadar takip edecek.

Apple’dan paralı sağlık koçu: Quartz nedir?

Bloomberg editörü Mark Gurman’a göre Apple, iPhone ve iPad kullanıcılarının sağlık takiplerini dijitale taşıyor. Kullanıcıların egzersiz ve yeme alışkanlıklarını geliştirmesine ve daha iyi uyumasına yardımcı olacak bir uygulama geliştiriyor. Quartz adlı sağlık koçu yapay zekadan destek alacak.

Koçluk hizmeti, kişiselleştirilmiş koçluk programları oluşturmak için Apple Watch’taki verileri kullanacak. iOS 17 ile birlikte sunulması beklenen Quartz, ücretli abonelik üzerinden erişilebilir olacak. Ayrıca Apple Fitness Plus’a da entegre olabileceği söyleniyor.

Yeni güncelleme ayrıca iPadOS 17’ye yeni bir Sağlık uygulaması getiriyor. Bu hizmet, Apple Watch’un topladığı fitness verilerini ve diğer sağlık kayıtlarını işleyerek genel sağlık takibi yapabilecek. Aynı zamanda kullanıcıların doktorlarıyla bilgi paylaşabileceği bir portal olacak.

Daha önceki bir rapora göre Apple, günlük tutmaya izin veren bir uygulama sunacak. Kod adı “Jurassic” olan hizmet, kullanıcılarını düşüncelerini ve faaliyetlerini düzenli olarak kaydetmelerine olanak sağlayacak. Bu sayede iPad ve iPhone sahiplerinin zihinsel ve fiziksel sağlığı takip edilecek.

Bu sağlık özellikleri hakkında daha fazla detayın, WWDC 2023 etkinliği kapsamında ortaya çıkması bekleniyor.

Siz Apple sağlık koçu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Leave feedback about this

  • Rating