Eylül 23, 2023
İstanbul,Türkiye
Nasıl yapılır?

Android telefonunuzu en verimli halde kullandığınıza emin misiniz? İşte yapmanız gerekenler!

Neredeyse hemen her gün yeni bir Android telefon piyasaya sürülüyor. Ve birçoğu da kullanıcılar tarafından beğenilip satın alınıyor. Peki yeni aldığınız Android cihazınızı tam verimle kullandığınıza emin misiniz? Değilseniz bu haber tam size göre. İşte yeni aldığınız Android telefonları en verimli şekilde kullanmak için yapmanız gerekenlerin listesi

Yeni aldığınız Android telefonları en verimli şekilde kullanmanız için yapmanız gerekenler!

1- En önemli adım ilk kurulum!

“İlk kurulumda ne varki?” sorularınızı duyar gibiyiz. Belki de sadece bir Wi-Fi ağına bağlamak ve yeni bir Google hesabı oluşturmak için yapılması gereken bir işlem olarak görüyor olabilirsiniz. Ancak durum öyle değil. Cihazların ilk kurulumunda önemsiz görerek atladığınız birçok izin aslında telefonunuzun sınırlarını belirliyor.

O yüzden verdiğiniz izinlere ve yaptığınız kurulum tercihlerine dikkat edin. Kurulum esnasında size sorulan ve cihazları grafik yönünden zorlayacak tema, duvar kağıtları, widget seçeneklerini abartmadan cihazı yavaşlatmayacak ölçüde tercihler yapın. Aksi halde güç tuşuna bastıktan 5 dakika sonra açılan bir cihaza sahip olabilirsiniz.

2- Yazılım güncellemelerine dikkat!

Birçok kullanıcı yazılım güncellemelerinin direkt telefonu yavaşlattığını düşünür. Bu aslında iki yönden incelenmesi gereken bir olgudur. O yüzden cevabı hem evet hem hayırdır. Telefonunuzu olabildiğince güncel tutun ancak güncelleştirme ardından tekrar ayarlarınızı yapmayı unutmayın. Bu sayede telefonunuzu yavaşlatan bir güncelleme yerine tam performans çalışmasını sağlayan bir güncelleme indirmiş olacaksınız.

3- Tema ve duvar kağıdı ayarları!

Android, iOS işletim sistemine göre bu konuda oldukça cömert. Android cihazlara birçok farklı tema yüklenebiliyor. Fakat burada dikkat etmeniz gereken hususlar var. Bazı tema seçenekleri fazla grafik içeriğine sahip olduğundan cihazlarınızı yavaşlatıyor. Ancak gerçekten optimum çalışan temaları bulmak çokta zor değil. Bu temaları tercih etmeniz halinde gerçekten hem hızlı hem de size özel bir cihaza sahip olabilirsiniz.

4- Uygulama izinlerine dikkat!

Bazı uygulamalar veri tabanları oluşturmak ve reklam tercihlerinizi takip etmek için arka planda sürekli çalışır. Ve bu izinleri uygulama kurulurken sizden ister. Birçok kullanıcı okumadan bu izinleri verip bir an önce uygulamayı kurmak ister. Ancak bu oldukça tehlikeli ve telefonunuz için yorucu bir durum.

Öncelikle birilerinin sizi sürekli takip etmesi tahminimizce oldukça rahatsız edici olmalı. İkinci husussa bu uygulamalar siz onu kapatsanız da onlar arka planda çalışmaya devam edeceklerdir. Bu yüzden verdiğiniz uygulama izinlerine dikkat edin.

5- Gereksiz her şeyi temizleyin!

Gerekli ayarlamaların yapılmasından belki de daha önemli olan cihazınızın temiz olması. Mesela gereksiz uygulamalar. Kullanmadığınız uygulamaları cihazınızın ekran süresinden tespit edebilirsiniz. Bu uygulamaları kaldırın. Ardından galeri, dosyalar, indirilenler klasörlerini de temizleyin. Daha az RAM tüketimi daha fazla hız demektir.

Peki siz Android telefonları en verimli şekilde kullanmak listemizi beğendiniz mi? Görüşlerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi ve alt taraftaki linklerden ShiftDelete.Net YouTube kanalını ziyaret etmeyi unutmayın…

Leave feedback about this

  • Rating