Mayıs 18, 2024
İstanbul,Türkiye
Nasıl yapılır?

Android telefon ekranında yeşil dikey çizgi görünmesi sorunu nasıl çözülür?

Android telefon ekranında yeşil dikey çizgi çıkıyorsa ne yapmalıyım? Farklı marka ve modellerde görülebilen bu sorun, hem yazılım hem de donanım kaynaklı olabilir. Yeniden başlatma veya belirli bir uygulamayı silmek sorunu çözse de, genellikle ekran panelinde yaşanan bir arızanın göstergesidir.

Telefon ekranında yeşil dikey çizgi çıkıyor

Akıllı telefon ekranında çeşitli faktörlerden kaynaklı yeşil çizgiler oluşabilir. Yaygın nedenlerin arasında ekran filmi bağlantısının kopmuş olması, ekranın hasar alması veya işletim sistemi kaynaklı hatalar bulunur. İşte yeşil çizgi sorununa karşı deneyebileceğiniz yöntemler.

Ekranı söküp kontrol edin (çatlak, gevşek bağlantı)

Yukarıdan aşağıya doğru yeşil bir çizgi uzanıyorsa ekran ile anakart arasındaki kablo gevşemiş olabilir. Bunun için ekranı kasadan ayırmalı ve bağlantı kablosunu kontrol etmelisiniz. Ancak kasayı açarken ekranın kırılma riskine karşı dikkatli olmanız gerektiğini belirtelim.

Kablo bağlantısı sorunu haricinde ekranınız çatlamış da olabilir. Yeşil çizgiye başka renkler veya camda gözle görülür bir hasar bulunuyorsa ekranı tamir etmeniz gerekmektedir.

Telefonu yeniden başlatın

Android telefonlarda zaman zaman yazılımsal sorunlar görülebilir. Özellikle telefonu kullandığınız esnada oluştuysa, telefonunuzu kapatın ve tekrar açın. Bu basit adım, yeşil çizgiye neden olabilecek yazılım sorununu giderebilir.

Uygulamaları kontrol edin

Akıllı telefonunuza yüklediğiniz virüslü uygulamalar cihaza zarar verebilir. Herhangi bir uygulamadan sonra böyle bir hata oluştuğunu düşünüyorsanız, Ayarlar > Uygulamalar > Yüklenen Uygulamalar yolunu izleyebilirsiniz.

Telefonu fabrika ayarlarına döndürün

Son yöntem olarak telefonu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu işlemin telefonunuzdaki tüm verileri sildiğini unutmayın, bu nedenle önemli dosyaları önceden yedeklemeyi unutmayın. Fabrika ayarlarına getirmek için şu adımı izleyebilirsiniz:

  • Adım 1: Telefonda Ayarlar bölümüne gidin.
  • Adım 2: Yedekle ve Sıfırla kategorisini bulun.
  • Adım 3: Fabrika veri sıfırlaması yolunu izleyin.
  • Adım 4: Telefonu sıfırla > Her şeyi sil’e tıklayın.
  • Adım 5: İkinci onay sonrasında tüm verileriniz silinerek telefonu sıfırlamış olacaksınız.

Sıfırlamadan sonra yeşil çizgi ekranda görünmeye devam ederse büyük olasılıkla bir donanım sorunudur. Bu yüzden ekranı değiştirmeyi veya tamir etmeyi düşünebilirsiniz.

Peki siz bu yazı ile sorunu çözdünüz mü? Görüşlerinizi Yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Leave feedback about this

  • Rating