Ocak 30, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Bitcoin

Ünlü Ekonomist: Bitcoin, Facebook’tan Daha Güçlü Bir Tesir Yarattı

Real Vision kurucu ortağı ve makroekonomi uzmanı Raoul Pal, Bitcoin (BTC) ağının; kullanıcılar üzerinde Facebook’tan daha güçlü bir tesir yarattığını söyledi.

Layah Heilpern ile yaptığı bir röportajda makro gurusu; Google, Twitter ve Facebook üzere şirketlerin uzun vakittir davranışsal ekonomiyi; kullanıcılarını bir “beğeni” yahut “takip etme” aldıktan sonra dopamin sağlayarak ödüllendirdiklerini belirtiyor.

Ancak Pal’a nazaran Bitcoin, bu sistemin son sürümü. Zira ağa katılan kullanıcıları gösteriş yerine sermaye ile ödüllendiriyor.

“Bitcoin kusursuz bir davranışsal ağdır zira sizi para ile ödüllendirir. Ağa ne kadar çok insan katarsanız, paranız o kadar artar. Bu, tarifi gereği kabileciliği yaratacaktır zira artık herkes kendi ağlarının başka ağlardan daha fazla yükselmesi ve öbür tüm ağların başarısız olması için teşvik edilmiştir. Paranın bağlı olduğu bir ağ oluşturmak için inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. Her Facebook beğenisinin bir dolar olduğunu yahut Facebook’a getirdiğiniz herkesin size Facebook paylaşımlarında ödeme yaptığını varsaydığımızda bunun neler yapabileceğini hayal edin. İşte Bitcoin bunu sağlar; inanılmaz derecede güçlü ve bu yüzden kıssalar yaratır. Zira tıpkı bir din üzere, her şey daha fazla insan çekmekle ilgilidir.’’

Raoul Pal: Bitcoin, gördüğüm her şeyin en kusursuz aşaması

Eski Goldman Sachs yöneticisi, bunun kripto yatırımcıları ortasındaki kabileciliğin birçoklarını açıkladığını belirtiyor:

“Cini davranışsal iktisat ve büyük data şişesinden çıkardıktan sonra, herkes onu farklı araçlar için nasıl kullanacağını anlar ve bu herkesi farklı kümelere ayırır ve bu bir ağ olduğu için başa çıkmak neredeyse imkansızdır. Merkezi olarak denetim edilmez. Facebook da merkezi olarak denetim edilmez, evet bir algoritma ve bunun üzere şeyler var ancak bu, herkesin kendi ağına daha fazla insanı çekmeye teşvik ettiği bir ağ, zira beğenilerle dopamin sağlayarak onları güzel hissettiriyor. Bu çılgınca ve işte bulunduğumuz durum da bu. Bitcoin, şimdiye kadar gördüğüm her şeyin en eksiksiz evresi üzere. Ve birden fazla insan bunu nitekim anlamıyor.’’

Kripto piyasasının, uzun vadeli bir boğa koşusunun birinci basamaklarında olduğuna inanan Pal; portföyünün %98’ini Bitcoin ve Ethereum’a ayırdı. BTC’nin önümüzdeki beş yıl içinde 1 milyon dolara kadar yükselebileceğini iddia ediyor.

Leave feedback about this

  • Kalite
X