Ocak 29, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Ekonomi

Turizmde yeni güncelleme ile artacak gelirler bu hafta açıklanacak, cari açık muhtemelen azalacak

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), turizm istatistiklerini yeni veri kaynakları kullanılarak revize etti. Yapılan güncelleme ile birlikte hizmet gelirlerinin artması cari açık seviyesinde daraltıcı bir etki yapacaktır. 

TÜİK’ten yapılan açıklamada, turizm istatistikleri kapsamında hesaplanan turizm gelirlerinin 2001 yılından bu yana TÜİK tarafından “Çıkış Yapan Ziyaretçiler Araştırması” yoluyla derlenen bilgilerle tahmin edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, “Ancak, son yıllarda eğitim ve sağlık turizmi alanında yaşanan gelişmeler ve özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte anketin cevaplanması konusunda yaşanan zorlukların artmasına bağlı olarak Çıkış Yapan Ziyaretçiler Araştırması’nın veri kalitesinde gözlemlenen yıpranmalar nedeniyle, ilave veri kaynakları kullanılarak turizm istatistiklerinin kalitesinin artırılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda, turizm istatistiklerinin iyileştirilmesine yönelik olarak Türkiye İstatistik Kurumu, Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Bankalararası Kart Merkezi işbirliğiyle çalışmalar gerçekleştirilmiştir.” denildi.

Mevcut “Çıkış Yapan Ziyaretçiler Araştırması” çalışmasına ilave olarak sisteme eklenen yeni veri kaynakları kullanılarak revize edilen istatistikler, 27 Ekim 2022 tarihinde saat 10:00’da “Turizm İstatistikleri 2022 Yılı 3. Çeyrek Haber Bülteni” ile birlikte yayımlanacak.

Foreks

Leave feedback about this

  • Kalite
X