Ekim 4, 2023
İstanbul,Türkiye
Sağlık

Tüp Bebek Diyeti

Sağlıklı bir sürecinde diyet önemli bir rol oynar. Kadının doğurganlığını etkileyen bir dizi jinekolojik ve sistemik hastalığın yanı sıra stresli işler, dengesiz beslenme ve sağlıksız beslenme gibi yaşam tarzı faktörleri ve çevresel koşullar hem kadınlarda hem de erkeklerde üreme güvenliğini engellemektedir. Bu tüp bebek diyeti makalemizde kadınların IVF prosedüründen geçerken ne tüketmeleri gerektiğinden bahsediyoruz.

Yağlar​

Doymamış yağlar; kepekli tahıllar, sebzeler ve balıkta hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlığın artmasıyla ilişkilidir. Doymuş yağlar ve şeker, kadınlarda ve erkeklerde daha kötü doğurganlık sonuçlarıyla ilişkilendirilmiştir.

Bitkiler, bitkisel yağlar, kabuklu yemişler ve tohumlardan elde edilen gıdalar gibi tekli doymamış yağlar tüketen kadınların doğurganlık oranları daha yüksektir. Ek olarak, tam yağlı süt ürünleri, hayvansal proteinler ve işlenmiş gıdalar, derin yağda kızartılmış gıdalar, hindistancevizi yağı gibi doymuş yağların daha fazla alımı, daha düşük yumurtlama oranları ile ilişkilidir.

D vitamini​

Erkeklerde D vitamini eksikliğinin düşük serum testosteron konsantrasyonları ve düşük sperm sayısı, hareketi ve morfolojisi dahil olmak üzere düşük sperm kalitesi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Aynı durum kadınlarda yumurta kalitesinin düşmesine neden olur.

İyi D vitamini kaynakları ton balığı, somon, inek sütü, soya sütü ve tahıllardır.

Demir​

Her iki cinsiyette de demir eksikliği, kusurlu spermatogenez, libido azalması, spermde oksidatif hasar ve yumurtlama dahil olmak üzere doğurganlık sorunlarına yol açabilir. Yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, kırmızı et gibi demir açısından zengin besinler…

Çinko​

Çinko hormon dengesi ve yumurtlamada rol oynar. Çinko açısından zengin besinler fasulye, fındık, kepekli tahıllar, kahvaltılık tahıllar ve süt ürünleridir.

Folik asit​


takviyesi genellikle gebe kalmaya çalışan kadınlarda yapılır, çünkü düşük folat seviyeleri kusurlu yumurtlamaya neden olur.

Okuyun:

Kilo​

Vücut kitle indeksi (BMI) ≥ 30 kg/m2 olan kadın ve erkeklerin kısırlık riski daha yüksektir ve gebe kalmadan önce vücut ağırlıklarının %5’ini azaltmaları şiddetle tavsiye edilir.

Oksidatif Stres ve Antioksidanlar​

Yağ asitleri takviyesi, vücutta oluşan ve hem erkek hem de kadınlarda doğurganlığı etkileyebilen oksidatif stresle mücadele eder.

Tütün ürünleri​


Sigara içmek yumurtalık rezervlerinde hızlı bir düşüş, gebe kalma gecikmesi ve spontan düşük riskinin artması ilişkilidir, erkeklerde sperm ve önemli ölçüde azalır.

Leave feedback about this

  • Rating