Mayıs 18, 2024
İstanbul,Türkiye
Nasıl yapılır?

Ters slash nasıl yapılır? Klavyede ters eğik çizgi yapma

Bilgisayar klavyesinde farklı işleve sahip olan pek çok sayıda tuşlar yer alıyor. Bu tuşlardan bazıları oldukça yaygın bir kullanıma sahipken bazıları da daha az kullanılıyor. Klavyelerde yer alan “slash” işareti de bunlar arasında. Özellikle klavye üzerinde “ters slash” () işareti çok fazla kullanılmıyor olsa da kodlama için önemli bir yere sahip.

Klavyede ters slash işareti nasıl yapılır?

Daha öncesinde daktilo şeklinde karşımıza çıkan klavye, bilgisayarların hayatımıza girmesiyle birlikte daha işlevsel bir hale geldi. Klavyede yer alan tuşlar, metin yazarken pek çok işareti kısa sürede gerçekleştirmemize yardımcı oluyor. Klavyede yer alan tuşların hepsi işlevsel olsa da bazıları çok fazla tercih edilmiyor.

Bu işaretlerden biri de slash işareti oluyor. Matematiksel metinlerde ya da internet üzerinde slash işareti, sık sık kullanılıyor. Ancak ters slash işaretini kullanan kullanıcı sayısı oldukça az. Ancak özellikle kodlamalarda ya da dosya adlarında ters slash işaretinin kullanıldığını görüyoruz.

Öncelikle bilgisayar klavyesi üzerinden slash işareti yapmak için klavyenin harf tuşlarının üzerindeki kısımda bu simgenin kısayolu yer alıyor. Bu tuşu kullanarak slash işareti yapmanız mümkün. Bunun dışında ters slash işareti için doğrudan bir tuş yok. Bu yüzden birden fazla tuşu aynı anda kullanmanız gerekiyor. Ters slash simgesi () için boşluk tuşunun yanında yer alan “AltGr” tuşu ile “soru işareti” tuşuna aynı anda basmanız gerekiyor.

Bu tuş kombinasyonunu kullanmak istemiyorsanız ya da klavyeniz bunun için uygun değilse başka bir alandan kopyalamanız mümkün. Seçeneklerin dışında bilgisayar sistemindeki karakter eşlem tablosundan da bu simgeyi bulabilirsiniz. Karakter eşlem tablosuna ulaşmak için de Başlat çubuğundaki arama kısmında “Karakter eşlem” yazmanız yeterli.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Leave feedback about this

  • Rating