Ocak 29, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Altcoin

Tanınan Altcoin Bir Haftada Yüzde 100 Yükseldi: Ralliyi Neler Tetikledi?

Cosmos blockchain protokolünün mahallî kripto para ünitesi olan ATOM, geçtiğimiz hafta yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi. Analistler, altcoin fiyatındaki yükselişi iki temel faktöre bağlıyorlar. Birinci olarak, son haftalarda Avalanche (AVAX) ve Polkadot (DOT) üzere birinci katman blockchain protokolleri büyük bir tekrar değerlemeden geçmesi bir sebep olarak sunuluyor.

İkinci olarak ise kripto para sahiplerinin takas, gas ve süreç fiyatları yoluyla kazanmalarını sağlayan ATOM’un yatırımcılara daha cazip hale gelmesi.

ATOM / USDT 1 günlük fiyat grafiği (Binance). Kaynak: TradingView.com

Altcoin fiyatlarının tekrar değerlemesi

Yeniden düzenleme terimi, kripto para piyasasında bir kriptonun pahasının uzun bir mühlet durduktan sonra süratle yükseldiğini tanımlamak için kullanılır.

Tipik olarak, tekrar değerleme; piyasa bir kripto para ünitesinin temel nedenlerden ötürü pahasının düşük olduğunu tespit ettiğinde gerçekleşebilir. Ayrıyeten makul bir katalizör blockchain’in protokolünün potansiyelini harekete geçirmesiyle de gerçekleşir.

Polkadot üzere öbür birinci katman blockchain protokolleri Ocak ve Şubat ayları boyunca büyük ralliler gördüğünden Cosmos için tekrar değerleme süreci hazırlandı. Şu anda, 13 Şubat itibariyle, Cosmos’un kıymeti 5 milyar dolar civarında seyrediyor. Buna karşılık, Polkadot’un pahası yaklaşık 27 milyar dolar, yani beş katından fazla.

Daha da değerlisi, öteki birinci katmak blockchain protokollerine kıyasla, Cosmos’un büyük merkezi olmayan platformları ve bunun üzerine başlatılan blockchain projeleri var.

Cosmos ağındaki projeler ATOM’dan daha değerli

Özellikle Terra ve Binance Smart chain, Cosmos blockchain’ine dayanmakta. Tek başına iki blockchain’in bedeli de 22 milyar doların üzerinde.

Teknik olarak BNB, hem Binance Smart Chain hem de Binance ekosisteminin altcoin ‘i. Fakat tekrar de, iki projenin de bedeli Cosmos’unkini aşıyor.

“SpiderCrypto” olarak bilinen anonim bir DeFi yatırımcısı, ATOM’un başka blockchain’e kıyasla kıymetinin düşük olduğunu söyledi:

“Ayrıca Cosmos Atom, başka blockchain’lere nazaran kıymetinin altında. Tendermint / Cosmos kullanan pek çok şahane proje var. 10 milyar dolarlık piyasa pahasına ulaşırsa AVAX üzere patlayacak.”

Anonim Cosmos doğrulayıcısı Immasssi, kullanıcıların Cosmos ekosisteminden elde edilen fiyatlardan yararlanmasına imkan tanıyan ATOM’un tokenomiklerinin ATOM’u daha alımlı hale getirdiğini de vurguladı.

Nakit akışı ve kullanıcıların stake etme yoluyla kazanmalarını sağlayan bir token’ı olan DeFi projelerine misal bir halde doğrulayıcı; ATOM sahiplerinin Cosmos hub üzerinden yönlendirilen paketlerden süreç fiyatı kazanacağını söyledi:

“ATOM sahipleri, hub üzerinden yönlendirilen paketler için fiyat kazanacak. Ek olarak ATOM sahipleri, yakında gelecek olan otomatik piyasa yapıcıdan takas fiyatları, gas fiyatları ve tx fiyatları kazanacak.”

ATOM ve LUNA uzun vadeli hassaslık puanı. Kaynak: TheTie

Ek olarak, ATOM için uzun vadeli hassaslık puanı, bu yıl Terra LUNA ile birlikte değerli ölçüde arttı. Bu, bilhassa DeFi dalı büyümeye devam ederse; Cosmos’un tekrar değerlemesinin devam edebileceğini gösteriyor.

Leave feedback about this

  • Kalite
X