Şubat 3, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Kripto Koin

Son Durum: 2022 Dünya Kupası Fan Token’ları

Katar’da 2022 Dünya Kupası birinci düdüğünün çalmasıyla birlikte fan token’larında turnuva öncesi başlayan hareketlilik sürüyor.

Kripto kesimi, spor dünyası tarafından kısa mühlet içerisinde benimsenmiş durumda. NFT’ler, fan token’lar ve blockchain teknolojisinin kullanıldığı eser ve hizmetler, spor tertipleriyle birlikte yeni bedeller ortaya çıkardı. Dünyada çok sevilen sporlardan futbolda da yüzlerce iş birliği ve paydaşlık kuruldu. Gündemdeki en büyük örnekleri FIFA ve Dünya Kupası’nda yer alan ekiplerin fan token’ları olarak karşımıza çıkıyor. Dört yılda bir düzenlenen tertip merakla beklenirken bağlı kripto ünitelerinde hareketlilikler yaşanmıştı. Turnuvanın başlangıcıdan sonra spor sanayisine bağlı fan token’ların hareketleri nasıl ilerliyor?

2022 Dünya Kupası Fan Token’ları Ne Durumda?

Fan token’ların yükselişi, 20 Kasım’da Katar’da başlayan 2022 FIFA Dünya Kupası’ndan çabucak evvel başladı. Dünya Kupası takipçileri 18 Aralık’ta gerçekleştirilecek final müsabakası için gün sayıyor. CoinGecko bilgilerine nazaran kripto para ünitelerinde son durum ne?

1-Arjantin Ulusal Grubu Fan Token (ARG)

Bu yıl Katar’da gerçekleşen FIFA Dünya Kupasının birinci müsabakasında Arjantin, Suudi Arabistan’a 2-1 yenik düştü. Arjantin ulusal grubu fan token’ının (ARG) fiyatı hezimet sonrası yüzde 30 civarında bir düşüş kaydetti. Turnuvaya 9 dolara fiyatla başlayan ARG’nin şimdiki fiyatı 4,56 dolar.

2-Portekiz Ulusal Ekibi Fan Token (POR)

Katar Dünya Kupası başlangıcı öncesi POR fiyatı, 7 doların üzerindeydi. Dün akşam 3-2’lik bir skorla birinci galibiyetini alan POR için düşüş başka token’lar üzere turnuvayla birlikte başladı. Anlık yükselişler görülse de fan token’ın fiyatı 4,01 dolara indi.

3-İspanya Ulusal Kadrosu Fan Token (SNFT)

İspanya ulusal ekibi fan token’ı SNFT, son üç hafta boyunca yatay bir fiyat hareketine şahit oldu. Dünya Kupası öncesi fiyatı 0,50 dolara yakın olan fan token’ın pahası birinci çaba başlamadan 0,25 dolara düştü. Turnuvada E Grubu’nun 2. müsabakasında İspanya, Kosta Rika’yı 7-0’lık farklı skorla mağlup etmeyi başardı. Fan token bu galibiyetle 0,35 dolara yükselse de yeni fiyatı 0,22 dolar.

4-Brezilya Ulusal Kadrosu Fan Token (BFT)

Brezilya taraftar token’ı son iki aydır düşüyor. 24 Kasım’da Fan tokeni, fiyatı yüzde 38 düşürerek mevcut fiyatı olan 0,64 dolara ulaşan direnç trend çizgisinden son dönüşüne şahit oldu. Brezilya, birinci çabasında Sırbistan’a karşı 2-0’lık galibiyet aldı ve fan token fiyatı 0,73’e kadar ulaştı. Daha sonra ise 0,49 dolara geriledi.

Chiliz ve Algorand da Turnuvadan Etkilendi

Milli ekip token’larına ek olarak; fan token üreticisi Chiliz (CHZ), turnuva öncesi yükseliş gösterenler ortasındaydı. Turnuva başlangıcında 0,24 dolar fiyatı olan CHZ’in yeni fiyatı 0,17 dolar. FIFA ile mutabakatı olan Algorand (ALGO) da ralli yakalamıştı. Algorand, turnuvaya 0,32 dolarla başlamıştı. ALGO sonraki süreçte 0,24 dolara kadar indi.

Leave feedback about this

  • Kalite
X