Eylül 23, 2023
İstanbul,Türkiye
Erkek

Sizin hakkınızda ne düşünüyor, vücut dilinden anlayın

Birinin sizin hakkınızda ne düşündüğünü anlamanın en iyi yolu vücut dilini iyi okuyabilmektir. Mobil tanışma uygulaması happn; jest, mimik ve duruşların aslında karşıya ne söylemek istediğinin listesini çıkardı. İşte ilk buluşmada sadece 4 aşamada vücut dili size ne anlatıyor?

1. aşama: Bakış süresi

Uzmanlara göre, biriyle konuşurken 3 ile 9 saniye arasında bir göz teması kuruyoruz. Sizinle konuşurken 3 saniyeden daha uzun süre gözünüze bakmıyorsa bu iki şey anlamına gelebilir; sizinle ilgilenmiyor veya kendini rahat hissetmiyor… Size 9 saniyeden daha uzun süre bakıyorsa, odağının ve ilgisinin sizde olduğuna emin olabilirsiniz.

2. aşama: Kendini güvende hissediyor mu?

Konuşurken kalem tutmak, ellerini ovuşturmak, kıyafet ya da saçla oynamak, kişinin kendini güvende hissetmediğini gösterir. Böyle durumlarda insanlar ellerini bir güven nesnesi ile meşgul etmek isterler. Böyle durumlarda komik bir hikaye veya kendinizle ilgili samimi bir paylaşım, karşınızdaki kişiye kendini güvende ve size daha yakın hissettirecektir.

3. aşama: Omuz açısı nereye, o da oraya…

Birisinin omuzları ve ayakları nereye dönükse, vücudu oraya gitmek istiyor demektir. Eğer vücudu size dönük ama ayakları dışarı bakıyorsa, bu bir yandan gitmek istediği anlamına gelebilir. Tuvalete doğru olsa bile… Eğer sizi omuzlarının arasındaki açıya yani tam karşısına almış ve ayak uçları da sizi gösteriyorsa, ilgisi tamamen sizde demektir.

4. aşama: Nefes alış hızı ve duruş yönü

Eğer yavaş nefes alır ve verirseniz bu sizi sakinleştirir. Aynı şekilde stresli ve heyecanlı olduğumuz zamanlarda da hızlı nefes alır veririz. Eğer karşınızdaki kişinin omuzları ve göğsü hızlı inip kalkıyorsa, bu heyecanlı veya stres altında olduğunu gösterir. Aynı şekilde duruşu size nasıl hissettiğini anlatır; ne kadar elleri, kolları kapalı, bacakları birleşik ve gerginse, kendini dışarı kapalı hissediyor demektir.

Karşınızdaki yanınızda gerginse ve vücut dili kapalıysa…

Bu durumlarda önce onun duruşunu aynalayıp, ardından yavaşça kendi vücudunuzu açıp, rahat nefes almaya geçmek karşınızdakini de sizi taklit etmeye teşvik edecek ve rahatlatacaktır. Hatta bunu bir oyun haline getirebilirsiniz ancak karşınızdakini sürekli analiz ediliyormuş hissine de sokmadan… Önemli olan tanışmak, buluşmak ve keyifli vakit geçirmek. Keyifli buluşmalar…

Leave feedback about this

  • Rating