Ocak 29, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Bitcoin

SEC Yetkilisi: Bitcoin ve Kripto Düzenlemelerine Acil Bir Gereksinim Var

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) bir komite üyesi olan Hester Peirce; Tesla, BNY Mellon ve Mastercard üzere büyük şirketlerin Bitcoin (BTC) ve başka dijital varlıklar alanına girmeye başlamasıyla acil bir biçimde kripto para ünitesi düzenlemelerine muhtaçlık olduğunu söyledi.

ABD düzenleyici kurumların en önde geleninde yer alan kripto savunucularından biri olan Peirce; uzun bir müddettir düzenleyicilere, bireylerin ve işletmelerin maddeyi çiğnemeyi korkmadan kripto varlıklarına yatırım yapmalarına müsaade verecek net kurallar bulmalarını istiyor.

Gemini’ın kurucuları Winklevoss’lar tarafından yapılan bir Bitcoin ETF (borsa yatırım fonu) başvurusunu reddetme kararına açıkça itiraz ettikten sonra Hester Peirce “Crypto Mom (Kripto Annesi)” lakabını almıştı.

Reuters ile yeni bir röportajda, kripto düzenlemeleri için davetini yineledi. Büyük firmaların, bilançolarına kripto para üniteleri ekledikleri haberleri ortasında; kripto alanı için net kurallara ve düzenlemelere olan muhtaçlığı bir kere daha yineledi.

Peirce, şunları söyledi:

“Olay sırf bir müddettir netlik taleplerinin olması ve yeni bir idarenin yeni bir bakış talihi vermesi değil. Birebir vakitte piyasadaki öteki beşerler da alana yeni canlanan bir ilgi gösterdi. Bu, bu alanda daha fazla netlik sağlamak için bir tıp tedbir almamızın aciliyetini artırıyor.”

Tesla geçtiğimiz günlerde bir SEC müracaatında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını açıklamıştı. Ayrıyeten öncü kripto para ünitesini, eserleri için ödeme aracı olarak kabul etmeyi planladığını açıkladı.”

Amerika’nın en eski bankası BNY Mellon da BTC ve öteki dijital varlıkları finanse etmeye başlayacağını duyurdu. Mastercard ayrıyeten ağının kimi kripto para ünitelerini desteklemesine müsaade vereceğini söyledi. Kriptokoin.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere ödeme devinin lider yardımcısı Raj Dhamodharan, şu tabirleri kullanmıştı:

“Mastercard, kripto para ünitelerini kullanmaya başlamanızı önermeye çalışmıyor. Fakat, müşterilerin, trader’ların ve işletmelerin dijital paha depolarını (geleneksel yahut kripto); istedikleri üzere taşımalarını sağlamak için buradayız.”

Bitcoin yükselişini sürdürüyor

Dijital varlıklar büyük şirketlere sıçrarken; ferdi yatırımcıları ve işletmeleri kripto alanını keşfetmeye teşvik ederken BTC, yükselişini sürdürüyor. Bugün yeni bir rekor kıran BTC, gün içerisinde 49.400 dolara kadar yükseldi. Yazım sırasında ise 49.000 dolar civarında el değiştirmeye devam ediyor.

Leave feedback about this

  • Kalite
X