Ekim 5, 2023
İstanbul,Türkiye
Hastalıklar

Romatoid Artrit nedir, belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi ve öneriler.

Romatoid artrit (RA), kronik bir romatolojik hastalık olarak tanımlanır. RA, özellikle eklemleri etkileyen bağ dokularına zarar veren bir durumdur. Belirtileri, ağrı, ödem, eklemlerin şişmesi, sertlik ve hareket kısıtlılığına kadar değişebilir. Nedenleri tam olarak bilinmemektedir ancak vücudun kendi dokularını saldırganca savunması olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, RA’yı tedavi etmek için çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid artrit, kronik olarak seyreden, çoğu zaman eklemleri tutan başta olmak üzere, cilt, kaslar ve vücudun diğer dokularını etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık genellikle hareketleri kısıtlayan ağrı ve şişliğe neden olur. Romatoid artrit, çoğu insanda orta yaş ve sonrasında başlar. Fakat kimi zaman çocuklarda da görülebilir.

Romatoid Artritin Belirtileri

Romatoid artritin belirtileri genellikle eklemlerde ortaya çıkar. Eklemler şişer, gerginlik hissedilir ve ağrılı bir duruma gelebilir. Bunun dışında romatoid artritin en belirgin belirtileri arasında; uykusuzluk, yorgunluk, iştahsızlık, solunum sorunları ve ateş gibi semptomlar da bulunur.

Romatoid Artritin Nedenleri

Romatoid artritin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat bu rahatsızlığın oluşmasında, genetik ve çevresel faktörlerin bir arada rol oynadığı düşünülmektedir. Genetik olarak taşınan birçok hastalık, çevresel faktörlerin etkisi ile tetiklenebilmektedir.

Romatoid Artrit Tedavisi ve Önerileri

Romatoid artrit tedavisinde ilk amaç, hastaların ağrısını azaltmak ve hareket kabiliyetlerini korumaktır. Bu amaçla, ilaçlar, fizik tedavi, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri denenebilir.

İlaç Kullanımı

Romatoid artrit tedavisinde ilaç kullanımı oldukça önemlidir. Ağrı kesici, anti-enflamatuar veya immün sistemi baskılayıcı ilaçlar tedavide kullanılabilir. Bu ilaçlar ağrı ve şişlik gidermenin yanı sıra, hastalığın ilerlemesini önlemek için de faydalı olabilir.

Fizik Tedavi

Fizik tedavi, romatoid artrit tedavisinde oldukça önemlidir. Fizik tedavi uzmanları tarafından, hastaya özel yapılmış, eklemleri hareketlendirmek için önerilen egzersiz programları verilebilir. Bu programlar, hastanın hareket kabiliyetini korumasını sağlayabilir.

Egzersiz

Romatoid artrit hastaları için egzersiz önemlidir. Fiziksel aktivite, hareket sınırlamalarına neden olan kas gücünün ve esnekliğin artmasını sağlayabilir. Egzersizler aynı zamanda hastanın ağrısını önleyebilir ve depresyon riskini azaltabilir. Bunun yanı sıra, egzersiz kan dolaşımını hızlandırarak, hastalığın ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Romatoid artrit hastalarının yaşam tarzı değişiklikleri yapmaları da önemlidir. Sigara kullanımının bırakılması, alkol alımının azaltılması ve sağlıklı beslenme konusunda dikkatli olunması, hastalık belirtilerinin önlenmesine ve tedavisinin etkisinin artmasına yardımcı olabilir.

Romatoid artrit, kronik olarak seyreden, eklemleri tutan ve hareketleri kısıtlayan ağrı ve şişliğe neden olan bir rahatsızlıktır. Tedavisi ise, ilaç kullanımı, fizik tedavi, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri ile sağlanabilir. Doğru şekilde uygulanırsa, hastanın ağrısının azaltılması ve hareket kabiliyetinin korunması sağlanabilir.

Leave feedback about this

  • Rating