Ocak 30, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Altcoin

Ripple’dan Çok Konuşulacak Tezler: SEC XRP’nin Yok Olmasından Sorumlu!

Ripple, SEC’in şirketin XRP’yi kayıtsız bir menkul değer olarak yasa dışı bir biçimde sattığı tarafındaki argümanını yorumluyor. Ünlü Blokchain şirketi, Ripple davası ile ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto piyasalarında “hasara yol açtığını” belirtiyor.

Ripple: SEC, Ripple davası ile piyasada gereksiz problemler oluşturdu

Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), geçtiğimiz aylarda Ripple’a resmen dava açtı. SEC bu dava kapsamında, Ripple ve şirketin CEO’su Brad Garlinghouse ile kurucu ortak Chris Larsen’ı, XRP aracılığıyla 1,3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul değer satışı yapmakla suçluyor. Bu gelişmenin akabinde XRP’ye olan takviyesini sonlandıran 33’ten fazla şirket ve platform oldu. Ripple bu mevzuyu son raporunda ele alıyor ve şunları söylüyor:

SEC’in savları borsalar, piyasa yapıcıları ve trader’lar ortasında gereksiz telaşlara neden oldu. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kimi piyasa iştirakçilerinin bu biçimde reaksiyon vermesi hayal kırıklığı ve yıkıcı. Ripple, XRP’ye karşı bir cins kısıtlayıcı aksiyon ilan eden 33 piyasa katılımcısını belirledi. Bununla birlikte birçok şirket, Coinbase de dahil olmak üzere, sadece ticaret hizmetlerini askıya almak değil, faaliyetin duraklatıldığını belirtti.

Ripple: SEC “XRP pahasının yok edilmesinden” sorumlu!

Ripple, SEC davasının XRP’nin toplam hacminin %12’sinin etkilendiğini vurguluyor. Ayrıyeten şirket, SEC’in “XRP bedelinin yok edilmesinden” sorumlu olduğunu söylüyor. Ripple raporda şu tabirlere yer veriyor:

Ripple (XRP), Amerika Birleşik Devletleri’nde her vakit tehlikeli bir düzenleme netliği eksikliği olduğunu söyledi. Piyasa iştirakçilerinin, kripto yenilikçiliğini ve gelişimini destekleyen net kurallar yoktur. SEC dosyalamasından sonra, kripto piyasaları birtakım artçı şoklar yaşadı ve hacimler üzerinde olumsuz bir tesir yaşandı. Ripple, geçen çeyrekte günde yaklaşık 200 milyon dolarlık XRP hacminin etkilendiğini varsayım ediyor… ABD düzenleyici aksiyonu tahribata neden oldu. Ayrıyeten ABD piyasa iştirakçilerinin, kripto para piyasasından çekilmesine neden oldu. Bu süreçte, XRP hacimlerinin %90’ına yakın bir kısmı bozulmadan kaldı ve birçok piyasa iştirakçisi ABD dışındaki XRP ile ilgili işlerle ilerledi.

Leave feedback about this

  • Kalite
X