Ekim 4, 2023
İstanbul,Türkiye
Sağlık

Pap Smear (Pap Testi) Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Pap smear, rahim ağzı kanseri için hayat kurtaran bir tarama aracıdır. Test, rahim ağzındaki anormal hücreleri kansere dönüşmeden önce tespit edebilir. Sağlık uzmanları, rahim ağzı kanserinin önde gelen nedenlerinden biri olan HPV’yi kontrol etmek için Pap testleri sırasında sıklıkla HPV testleri yaparlar. Net olmayan veya anormal bir Pap smear sonucu enfeksiyon, başka bir sorun veya kanser belirtisi olabilir.

Pap smear testi nedir?​

(Pap testi olarak da adlandırılır) rahim ağzı kanserini tarar. Test, servikste kanserli veya kanserli olma potansiyeline sahip anormal hücreleri kontrol eder. Pap smear sırasında, sağlık uzmanınız kanser belirtilerini mikroskop altında incelemek için serviksinizden hücreler alır. Bir Pap smear ayrıca belirli enfeksiyonları ve iltihaplanmayı da tespit edebilir. Test, Pap smear’ı geliştiren Amerikalı doktor Dr. George Papanicolaou’nun adını almıştır.

Serviks nedir?​

Serviks, rahminizin vajinal kanalınıza bağlanan alt kısmıdır. Sperm, yumurtaları döllemek için vajinal kanalınızdan ve rahim ağzınızdan rahminize gider. sırasında rahim ağzınız fetüsü rahminizde tutmak için kapanır. Rahim ağzı doğum sırasında açılır. Hamile olmadığınızda, rahim ağzınız enfeksiyona neden olan bakterileri vücudunuzdan uzak tutmak için mukus yapar.

Pap smear neleri tespit edebilir?​

Sağlık merkezleri, pelvik muayenenin bir parçası olarak Pap smearları uygular. Test şunları kontrol eder:

  • Rahim ağzı kanseri
  • Servikste potansiyel olarak kanser öncesi hücreler ( servikal intraepitelyal neoplazi ).
  • Rahim ağzı kanseri riskini artıran yaygın bir cinsel yolla bulaşan hastalık (STD) olan insan papilloma virüsü (HPV).

Pelvik muayene ile Pap testi arasındaki fark nedir?​


Bir pelvik muayene sırasında, sağlık uzmanınız rahminizi, yumurtalıklarınızı ve dişi üreme sisteminin diğer kısımlarını inceler ve hisseder (palpe eder). Bu muayene, sağlayıcınızın görünürse enfeksiyonları, sorunları ve kanseri tanımlamasına yardımcı olur. Sağlayıcınız ayrıca bir pelvik muayene sırasında STD testleri yapabilir. Bir pelvik muayene her zaman Pap smear içermez.

Pap smear ve HPV testi arasındaki fark nedir?​


HPV testleri, riskinizi artıran belirli virüs türlerini kontrol eder. HPV cinsel yolla bulaşan hastalıktır. HPV’nin birçok farklı türü vardır. Hepsi kansere neden olmaz.

Sağlık merkezleri, aynı adımları kullanarak (hücre örnekleri için rahim ağzınızı hafifçe kazıyarak) HPV testleri ve Pap testlerini aynı anda yapabilir. Bu örnekleri bir laboratuvara gönderirken laboratuvar uzmanının (patolog) prekanseröz veya kanserli hücreleri (Pap smear), HPV’yi veya her ikisini (bir ortak test) kontrol edip etmeyeceğini belirtir.

Pap smear cinsel yolla bulaşan hastalıkları tespit eder mi?​

Pap smear cinsel yolla bulaşan hastalıkları tespit edemez. Klamidya veya gonore gibi hastalıkları test etmek için sağlık uzmanınız rahim ağzınızdan bir bez alır. Kan testleri ayrıca belirli cinsel yolla bulaşan hastalıkları da tanımlayabilir.

Pap smear’a ne sıklıkla ihtiyacınız var?​

Testi ne sıklıkta yaptıracağınız, yaşınız, sağlık geçmişiniz ve son Pap veya HPV testinizin sonuçları gibi birçok faktöre bağlıdır. Çoğu insan 65 yaşından sonra Pap smear’a ihtiyaç duymaz.

Genel olarak, Pap smearları oluşur:

Yaş Pap smear sıklığı
21 yaşından küçük Gerekli değil.
21 ila 29 yaşında Her üç yılda bir.
30 ila 65 yaş arası Üç yılda bir tek başına Pap testiyle veya beş yılda bir Pap/HPV ortak testiyle.
65 yaşından büyük Daha önce yeterli tarama yaptırdıysanız, sonuçları normalse ve rahim ağzı kanseri için yüksek risk altında değilseniz gerekli değildir.

Bazı faktörler, daha sık tarama yaptırmanıza veya 65 yaşından sonra tarama yaptırmanıza neden olabilir. Bunlardan bazıları:

  • İnsan immün yetmezlik virüsüne (HIV) sahip olmak veya başka bir durumdan veya kemoterapi gibi bir tedaviden dolayı immün sistemi baskılanmış olmak.
  • Annenizin rahmindeyken dietilstilbestrol’e (DES) maruz kalma. Bu ilaç rahim ağzı kanseri riskinizi artırabilir.
  • Rahim ağzı kanseri tedavisi görmüş olmak.

Total histerektomi (rahim ağzı ve rahim alındı) geçirdiyseniz ve rahim ağzı kanseri öykünüz yoksa, Pap testine ihtiyacınız olmayabilir.

Rahim alındıysam Pap smear’a ihtiyacım var mı?​

Total histerektomi, rahminizi ve serviksinizi çıkarmak için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Hâlâ rahim ağzı kanseri riski altında olabilirsiniz, bu nedenle düzenli Pap testleri yaptırmayı bırakabileceğinizden emin olmak için sağlık uzmanınızla görüşün.

Rahim fibroidleri gibi kanserli olmayan bir sorunu tedavi etmek için tam bir histerektomi yaptırdıysanız, muhtemelen Pap smear’lara ihtiyacınız olmayacak.

Leave feedback about this

  • Rating