Kasım 30, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Psikoloji

Online terapi

Teknolojik gelişimin hızlı bir devinim halinde olmasıyla birlikte yaşamda etki ettiği alanda artmakta ve geleneksel yöntemler yerini daha çağa uygun yöntemlere bırakmaktadır. Psikoloji bilimi de teknolojinin özellikle son zamanlarda online terapi ile etkisinin arttığı bir bilim dalı. Online terapi, danışan ve uzmanın internet aracılığıyla görüntülü görüşme platformu üzerinden temel görüşme teknik ve etik ilkelerine uyarak uygun şekilde birleştiren bir araçtır.

Online terapi gün geçtikçe geleneksel terapi yönteminden farklı bir şekilde olup hızla yaygınlaşıyor özellikle pandeminin hayatımıza girdiği zamandan bu yana oldukça başvurulan bir terapi yöntemi. Online terapinin yaygınlaşması ile birlikte danışanların aklındaki soru işaretleri de artıyor. Online terapi etkili mi? Sadece gereken durumlarda mı başvurulmalı? vb. Bu yazıda aklınızdaki soru işaretlerini cevaplar ile gidermeye çalışacağım.

Aslında online terapi pandemi ile yaşamımıza girmedi daha önceden de kullanılan bir terapi çeşitiydi. Pandemi öncesinde daha çok ulaşımın mümkün olmadığı durumlarda, terapi sürecinin başında, kişi kimliğini gizlemeyi tercih ettiğinde, problemleri ile ilgili nasıl bir terapi alacaklarını bilemeyip ilk iletişimi uzmanlarla internet üzerinden kurmaya ihtiyaç duyduklarında kullanılırdı. Fakat pandemide sosyal izolasyonun önemi, tedbir şartları ile geleneksel yöntemlerin önüne geçti ve hâlâ etkin şekilde kullanılmaya devam ediyor. Çünkü yoğun şehir yaşantısı,çalışma saatleri ve değişen dünya ile zaman kavramının önemi arttı ve zamanı en uygun şekilde kullanmak önem teşkil etti. Peki online terapi etkili mi? Bununla ilgili pek çok araştırma deney-kontrol gruplarının bulunduğu çalışmalar yapıldı. Araştırmalara göre özellikle bazı psikolojik rahatsızlıklarda Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) ekolü online terapi olarak uygulandığında yüz yüze terapi kadar etkili ve başarılı olduğu sonucuna ulaşıldı. Araştırmalardan elde edilen veriler ve alanda yapılan görüşmelerin olumlu dönütleri bu anlamda soru işaretlerini ortadan kaldırıyor. Sadece özel durumlarda mı başvurulmalı? Online terapi için böyle bir ayrım mevcut değildir. Burada bu tercih siz ve danışmakta olduğunuz uzmanla bir yol haritası çizmenize bağlıdır. Danışmak istediğiniz rahatsızlığının uygunluğuna ve terapinin içinde kullanılan tekniklere göre görüşeceğiniz uzmanla online terapi, yüz yüze terapi seçeneğini konuşup uygun bir süreç izleyebilirsiniz.

Leave feedback about this

  • Kalite
X