Ocak 29, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Psikoloji

Okula adaptasyon süreci

Çocuklar daha önce deneyimlemedikleri bir konu ve durum ile karşılaştıklarında korkuya kapılabilirler. Ebeveynlerin desteğine ve sevgisine ihtiyaç duyarlar. Çocuklar ilk güven bağını aile ile kurar ve olumsuz bir düşünceye kapıldıklarında ailenin desteğini ararlar.

İlk okul günü değimi çocuklar için hem heyecan verici hem de kaygı uyandırıcı bir durum olabilir. Daha önce tanımadıkları bir ortam ve birçok kişi ile zaman geçirmek onlar için zor bir durum olabilir. Bunun doğal bir süreç olduğunu akranları arasında da benzer duygu ve düşünceleri yaşayanların olduğunu belirtmek onların içini rahatlatacaktır. Bu kaygı dolu durumu sadece kendisinin yaşamadığını bilmek onlara iyi gelir.

Çocuklara okul dönemi başlamadan onları bekleyen süreç hakkında bilgi verebilirsiniz. Derslerin saat aralığı, arkadaş ve öğretmen hakkında kısa bilgiler, sınıf içinde yapılacak bazı dersler ve etkinlikleri anlatmak çocukların zihinlerindeki bazı belirsizlikleri ortadan kaldırır. Bildiğimiz veya sonucunu tahmin ettiğimiz şeyler bize daha güvenli gelir.

Çocukların ilk okul günü hakkında düşündüklerini ve hissettiklerini paylaşmak onlar için en özel ve en önemli adım olabilir. İletişime açık çocuklarda bu paylaşım daha kolay olsa da iletişim becerisini tam anlamıyla kazanamamış çocuklar için de bu paylaşım son derece yararlı olacaktır.

Çocuklar okul sürecine uyum sağlamakta zorluk yaşadıklarında çeşitli bahaneler üretebilirler. Mide bulantısı, baş ağrısı, karın ağrısı, halsizlik, vb. bahaneler okula gitme isteksizliği durumunda ebeveynlere sunulan bahaneler arasında yer alabilir. Okula uyum problemi yaşayan çocuklarda bu durum kısa süreli olacaktır, fakat uzun süren bir okula gitme isteksizliği ile karşı karşıyaysanız bu kısa süreli bir okula uyum problemi olmanın dışında ilerleyen bir anksiyete olabilir.

Uzun süren bir okula gitme isteksizliği için bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Leave feedback about this

  • Kalite
X