Aralık 1, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Psikoloji

Öfke nedir? öfke ile başa çıkılabilir mi?

Öfke; istenmeyen sonuçlara, karşılanmayan beklentilere verilen tepki ve engellenme gibi durumlarda hissedilen saldırganlık/kızgınlık dürtüsüdür.
Sosyal varlık olan insan daima ilişki içerisindedir. Bu ilişkiler dahilinde zaman zaman istenmeyen durumlara karşı öfkeli hissedebiliriz. Bir yetişkin müdürünün Ondan beklentisine öfke duyabilirler, bir çocuk ise alınamayan isteği sonucunda öfkeli davranabilir.
Endişe, yalnızlık, haksızlığa uğrama, güvensizlik, hayal kırıklığı, saygısızlığa maruz kalma gibi bir ok durum, öfke duygusunun kontrol altına alınmasını güçleştirebilir.

Öfke, normal ve sağlıklı bir duygu durumu ilken öfkeyi sağlıklı yönetememek ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir.
Öfke kontrolü; geçmiş ve çocukluk dönemi yaşantılarına bağlı, ihmal, terk edilme, özbakımının karşılanmaması, terk edilme, psikolojik ve fiziksel şiddet gibi travmalar, özbakım veren kişi ile bağ kurulamamış olması, varoluşsal değerlerinin onaylanmaması, travmalar ve disosiyatif çözülme durumları duyguların regüle edilememesiyle sonuçlanmaktadır.
Bu durum, temel duygular olan; ‘’neşe, korku, üzüntü, utanç, tiksinme, şaşkınlık’’ gibi duyguların da yaşamamaları yada abartılı yaşanması sonucunu beraberinde getirir.

ÖFKENİN VÜCUDA OLAN ETKİLERİ;
– Yoğun gerginlik ve stres
– Kalp atışlarının hızlanması
– Kan basınıncının yükselmesi
– Damar elastikiyetinin azalması
– Metabolizmanın bozulması
– Hormonal değişikliklerin yaşanması
– Ruh sağlığının etkilenmesi

ÖFKE KONTROL BOZUKLUĞU TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?
Uzman bir psikoterapistten destek alınmalıdır.
Kişi uzmandan alacağı destek ile öfke duygusu ile nasıl sağlıkla başa çıkabileceği konusunda bilinçlenir. Sorunun kökenine inerek davranış ve düşünce değiştirme yöntemleri ile duygu regülasyonunu sağlar ve kendilik onarımını gerçekleştirebilir.

Psk. Yasemin GÖRECEK

Leave feedback about this

  • Kalite
X