Nuri Bilge Ceylan Kimdir?

Nuri Bilge Ceylan, dünya sinemasının önde gelen ve en önemli isimlerinden biri olarak görülmektedir. 'den Uluslararası film sahnesine çıkma ve kendisini uluslararası alanda kanıtlamaya başlaması, sinemaseverler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanmıştır. Nuri Bilge Ceylan, Cannes Film Festivali'nin altın palmiye ödülünü kazanan ilk Türk yönetmenidir. Aynı zamanda, 2008 yılında çektiği Üç Maymun adlı filmi ile Oscar'a layık görülmüştür.

Nuri Bilge Ceylan Kimdir?

Nuri Bilge Ceylan, Türkiye kökenli Başka Dünya ve Uzak gibi filmleriyle dünyaca ünlü bir sinemacıdır. ve Vakfı tarafından 2014'te Cannes Film Festivali'nden sonra tüm zamanların en iyi filmi seçilen Uzak ile Cannes'a adını kazandırmıştır.

Ceylan, 1970'de Çanakkale'de doğdu. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Aynı zamanda eğitiminin yanı sıra Ceylan aynı zamanda sinemaya olan tutkusunu da belli etmeye başladı ve 1983'te Devlet Sanatlar Akademisi'ne kabul edildi.

Kariyeri

Ceylan, 1994 yılında çektiği “Koza” adlı kısa filmiyle büyük övgü topladı ve ardından 1996'da ilk uzun metrajlı filmi “Kasaba”yı çekti. İkincisi “Sürü” (2002), üçüncüsü “Uzak” (2003), dördüncüsü “İklimler” (2006) ve beşincisi “Üç Maymun” (2008) oldu.

Ceylan, Cannes'ta sinema dünyasındaki önemli yerini almak için çabaladı ve 2007'teki “İklimler” filmiyle Jüri Özel Ödülü'nü kazandı. 2013'te “En İyi Film” seçilen “Kış Uykusu” filmi, üçüncü kez Cannes'da En İyi Yönetmen Ödülü'nü kazandı. Son olarak 2018'de çektiği “Ahlat Ağacı” filmiyle Cannes'a adını taşıdı.

Ayrıca bu uluslararası film festivalinde çektiği diğer arasında “Bekfast Kışı” (1999), “Yük” (2011), “Kış Uykusu” (2013) ve “Kara Kartal” (2014) bulunur. Ayrıca Ceylan, 2016'da Cannes'a yönetmen olarak katıldığı “Ince Manzaralı Kız” filmiyle En İyi Senaryo ve En İyi Film Ödülleri'ni de kazandı.

Başarıları

Ceylan'ın filmleri, uluslararası platformda dünyaya tanıttı. Filmleri, sıradışı bir anlayışla harmanlanmış kolay anlaşılmayan söylemleriyle çok olumlu bir şekilde değerlendirildi.

Ceylan, 2000'lerde geniş bir uluslararası çapta tanınmayı başardı ve çoğu filmi Türkiye dışında festivallerde ödüllendirildi. Filmleri, Berlin International Film Festivali, Venice Film Festival ve Toronto International Film Festivali'nde gösterildi.

Ceylan, Paris'te 2008'de “Avrupa Sinemasının Yükselen Yıldızı” ödülüyle ödüllendirildi. 2009'da Cesur Yazar ve Yönetmen Ödülü, 2011'de Cannes Film Festivali'nden “Altın Palmiye” ve 2013'te Sosyal Sinema Ödülü'nü aldı.

Ulusal ve uluslararası platformlarda kabul gören Nuri Bilge Ceylan, her filminde gösterdiği vizyona dayalı sinema sanatıyla Türkiye'yi temsil etmeye devam ediyor. Bu , Türkiye'deki dinamik sinemacıların arasında en çok bilinen isimlerden biri olarak kabul ediliyor.

İlginizi Çekecek Konular