Nisan 20, 2024
İstanbul,Türkiye
Hastalıklar

Multipl Skleroz nedir, belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi ve öneriler

Multipl skleroz (MS), kronik, orta yaşlarda başlayan, hareket ve duyu fonksiyonlarını olumsuz etkileyen bir beyin ve omurilik hastalığıdır. En sık görülen belirtileri; nörolojik problemler, görme bozuklukları, hareket problemleri, kas güçsüzlüğü ve kas kasıltmalarıdır. MS’in nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik, çevresel faktörler, bağışıklık sistemi veya viral enfeksiyonlar rol oynayabilir. Tedavisi, kişinin hastalığın seyrini ve şiddetini dikkate alarak özel olarak hazırlanır ve farmakolojik tedavi, fizik tedavi ve rehabilitasyonu içerebilir.

Multipler Skleroz Nedir?

Multipler skleroz (MS), kasların, sinirlerin ve beyinin çalışmasını etkileyen kronik bir hastalıktır. MS hastaları beyin ve omurilik sıvısı arasında hasar oluşturan minimum iki farklı plak geliştirir. Plaklar, beyin ve omurilikteki liflerin hasar görmesini ve bu liflerin vücudun kaslarını, sinirlerini ve bazı işlevleri kontrol eden sinyallerden bloke olmasını sağlayabilir. Bu durumda, kişi kronik engellerle karşı karşıya kalabilir.

Multipler Skleroz Belirtileri Nelerdir?

Multipler skleroz belirtileri çok çeşitli olabilir ve her hastada farklı zamanlamaya ve şiddetlere sahip olabilir. Genel olarak, MS hastalarının belirtileri aşağıdakiler olabilir:

 • Kas gücü kaybı ve zayıflaması
 • Görme bozuklukları
 • Hareketlerin kesintili olması veya yavaşlaması
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Sindirim problemleri
 • Denge ve koordinasyon bozuklukları
 • Konuşma bozuklukları
 • İşitme bozuklukları
 • Depresyon ve anksiyete
 • İdrar yapma bozuklukları veya kontrolü kaybı

Multipler Skleroz Nedenleri Nelerdir?

Multipler sklerozun nedenleri henüz tam olarak bilinmiyor, ancak bilim adamlarına göre, MS hastalarının beyin ve omurilikteki doku hasarının oluşmasının birçok faktörle ilişkili olabileceği düşünülüyor. Buna ek olarak, araştırmacılar MS hastalarının genetik ve çevresel faktörleri de içerebilen kompleks bir biyolojik modeli kullanarak riskini anlamaya çalışıyor.

Çevresel faktörler arasında, ışınlama, geçirilmiş enfeksiyonlar, hava kirliliği, alerjik hastalıklar ve beslenme gibi faktörlerin rol oynayabileceği düşünülmektedir. Genetik faktörler, yani genetik miras, MS’de bir risk faktörü olarak kabul edilir.

Multipler Skleroz Tedavisi Nasıl Olur?

Multipler skleroz tedavisi, her hastanın ciddiyeti ve belirtileri farklı olduğu için, hastanın şikayetlerine ve altta yatan etkileşime göre kişiselleştirilmiştir. Bir MS hastasının tedavisi kapsamlı bir yaklaşım gerektirir ve hastaların, doktorlarının, diyetisyenlerinin, fizyoterapistlerinin ve psikologlarının desteğini gerektirir.

MS hastalarının tedavisi, ilaç tedavisi ve diğer destekleyici tedavilerin kombinasyonuyla yapılmaktadır. İlaç tedavisi, hastalık faaliyetinin sınırlandırılarak, hastalığın komplikasyonlarının önlenmesi ve olası komplikasyonların tedavisinin sağlanması amacıyla kullanılır. Bu ilaçlar, çoğu zaman, hastalık sürecinin kontrol altına alınmasını ve hastanın yaşam kalitesinin artırılmasını amaçlayarak, hastalara reçete edilir.

Destekleyici tedaviler ise, hastalık tarafından etkilenen alanların kontrol edilmesine yardımcı olmak amacıyla uygulanır. Fizyoterapi, hastanın kas gücünü artırmak ve kendisine duyduğu korku ve üzüntüyü azaltmak için kullanılabilir. Ayrıca diyet de hastanın vücudunda oluşan hasarları azaltmak ve hastanın bedenini ve zihnini daha iyi bir şekilde kontrol etmesini sağlamak için önemlidir.

Multipler Skleroz Önerileri

Multipler skleroz, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bir rahatsızlıktır, bu nedenle, hastaların hastalıklarını kontrol altında tutma veya atlatma şansını arttırmak için çok sayıda öneri sunulmuştur. Bu önerilerin arasında şunları sayabiliriz:

 • Sağlıklı bir diyet planı oluşturun. Antioksidan ağırlıklı ve meyve sebze ağırlıklı gıdalar tüketin.
 • Fiziksel aktiviteye katılın. Düzenli egzersiz, MS hastalarının bedenlerinin esnekliğini arttırırken, hastalık semptomlarını azaltacaktır.
 • Kendinizi stresten uzak tutun. Stres, MS hastalığının şiddetinin arttırılmasına neden olabilir.
 • Günlük yaşamınızı ayarlayın. Dinlenmeyi ve uykuya önem verin. MS hastalığının semptomlarının azaltılmasında önemli bir fayda sağlar.
 • Her zaman doktorunuzla iletişim halinde kalın. Medikal durumunuzla ilgili en son bilgileri alın ve düzenli kontrollerinizi sağlayın.

Sonuç olarak, multiplex skleroz, kronik ve çoğu zaman tedavi edilmeyen bir hastalıktır. Ancak, hastaların hızlı müdahale ederek, hastalıklarını kontrol altına almaları ve hastalık tarafından etkilenen alanlara odaklanmaları önemlidir. MS hastalarının doktorlarının, diyetisyenlerinin, fizyoterapistlerinin ve psikologlarının desteğiyle, hastaların yaşam kalitelerinin artırılmasına yardımcı olmak için uygun tedavi seçenekleri vardır. MS hastaları, sağlıklarını korumaya ve hastalıklarını kontrol etmeye çalışarak, yaşamlarını normal hale getirebilirler.

Leave feedback about this

 • Rating