Aralık 1, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Altcoin

Monero Topluluğundan Elon Musk’a Davet: “XMR Ödeme Formülü Olarak Eklensin”

Monero topluluğu, Tesla web sitesinde XMR’ı bir ödeme seçeneği olarak eklemek için bir teklif yayınladı. Kriptokoin.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere Elon Musk’ın Tesla’nın elektrikli otomobilleri için Bitcoin ödemelerini kabul etmeye başlayabileceklerini ima etmişti. Bundan kısa bir mühlet sonra, Monero topluluğu,XMR’ın da düzgün bir ödeme seçeneği olabileceğini öne sürdü.

Monero topluluğu 9 Şubat’ta bir CCS önerisi yayınladı. Bitcoin’in yanı sıra yeni bir Tesla için ödeme seçeneği olarak Monero’nun eklenmesi ismine 890 XMR (155.000 dolar) topladı.

Önerinin bir kesimi olarak topluluk, 21 günlük bir müddet boyunca Musk’ın dikkatini çekmeye çalışacak. Tesla bu teşebbüsü kabul ederse, Monero topluluğu yepisyeni Tesla almak için üç hayır kurumu seçecek. Topluluk, büsbütün kendileri tarafından finanse edilecek bu teklifin; yirmi bir gün içinde Musk’tan rastgele bir karşılık yahut iştirak olmaması durumunda geri ödeme kelamı verdi.

Monero web sitesine nazaran, kelam konusu gayret; şimdilik toplamda yalnızca 11 iştirakçi tarafından desteklendi.

Teklife nazaran Tesla hayranları, Bitcoin (BTC) yahut Ether (ETH) üzere halka açık ve izlenebilir blockchain’lere kıyasla eşsiz zımnilik özellikleri nedeniyle XMR ile ödeme seçeneğinden yararlanabilir. Topluluk, kimi Tesla sahiplerinin kıymetli araçlarını daha zımnî hale getirme konusunda rahat olacağını öne sürdü.

Açıklamada şu tabirler yer alıyor:

“Bir restorandaki sunucunuzun, ödeme yaparken cüzdanınızdaki tüm bakiyeyi bilmesini istemezsiniz, değil mi? Neden otomobil satın aldığınız bir Bitcoin sürecinde sızdırılan tüm bilgileri dünya görsün?”

Monero üzerine mevcut tartışmalar

Teklif, Monero’nun zımnilik özellikleri ve XMR süreçlerini izleme durumu ile ilgili birtakım mevcut tartışmaların ortasında geliyor. Kasım 2020’de CipherTrace, Monero süreçlerini takip etme imkanı sunması beklenen bir teknoloji için iki patent müracaatında bulundu. Monero topluluğu daha evvel CipherTrace’in XMR’yi izleme imkanını eleştirip sorgulamıştı.

Leave feedback about this

  • Kalite
X