Şubat 3, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Kripto Koin

MakerDAO, renBTC’yi Teminat Kasasından Çıkarıyor

DAI stablecoin ihraççısı MakerDAO, stablecoin teminat kasasındaki riski azaltmak gayesiyle renBTC’yi kullanımdan kaldırıyor.

Kripto sanayisinde FTX’in iflas etmesi, türevleri olan projelerin de çalkantılı durumlara girmesine neden oldu. FTX ve Alameda ürünleri olan projeler, sürecin akabinde ayakta kalmak için ağır bir gayret harcıyor. Alameda Research‘ındesteklediği Ren Protocol‘ün eseri olan renBTC, çeşitli spekülasyonlar ile karşı karşıya kaldı. Güvenlik ve dolandırıcılık tedbirleri kapsamında, bu paritenin kripto ekosisteminden uzaklaştırılması için çalışmalar yürütüldü. FTX’i hack’leyen bir anonim, çaldığı varlıkları renBTC aracılığıyla aklamaya çalıştı. Bu süreçlerin akabinde MakerDAO, stablecoin teminatlarından renBTC’yi kaldırmak için oylama gerçekleştirdi.

MakerDAO Topluluğu Kararını Verdi

Stablecoin ihraççısı ve DAO platformu olan MakerDAO, renBTC kararını topluluğuna sundu. Tanınan projenin topluluğu, bu paritenin teminat kasasından çıkarılmasını tercih etti.

renBTC’yi teminat olmaktan çıkarmak ve DAO’nun sağlıklı ilerleyişini korumak isteyen takım, topluluk oylamasından da takviye aldı. Alameda Research tarafından satın alınan Ren Protocol, okların amacında yer alıyor.

renBTC’nin arkasındaki takım, yeni bir versiyon başlatacağını duyurdu. Takım, bu yeni versiyona geçmek için kullanıcılarından bir istekte bulundu. İsteğe nazaran, kullanıcılar eski token’larını yakacak ve yeni versiyondan talep edeceklerdi. Bu kararın akabinde MakerDAO, Bitcoin sabitliğinden çıkabileceğini düşündüğü coin’i teminatlarından kaldırmaya karar verdi.

Leave feedback about this

  • Kalite
X