Ocak 29, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Bitcoin

Litecoin Kurucusu Charlie Lee Elon Musk ile Karşılaştırılmaktan Neden Nefret Ediyor?

Litecoin kurucusu, kripto para ünitesinin tartışmalı yeni saklılık özelliklerini açıkladı. Bu açıklamaları yaparken para kazanmasının gerçek öyküsünü de açıklıyor.

Litecoin Fiyatında Artış

Litecoin (LTC), Mart 2018’den bu yana birinci defa geçen hafta sonu 200 $ pürüzünü aştı. Bu artış LTC sahipleri ortasında sevince yol açtı. Lakin, Aralık 2017’de tüm Litecoin’ini satan bir adam da tıpkı derecede memnundu.

Litecoin’in 34 yaşındaki kurucusu Charlie Lee, üç uzun yıl boyunca tenkitlere muhatap oldu. Zira LTC fiyatı tepedeyken o LTC’lerini satmıştı. LTC daha sonra fiyat düşüşü yaşamış ve tepe düzeylerden %90 oranında uzaklaşmıştı.

Artık dünyanın en büyük sekizinci kripto para ünitesi nihayet eski ihtişamını yine yaşıyor. Lakin şimdi tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 360 $ düzeyini geçemedi.

Önemli Bir Figür

Lee, kripto para ünitesi sanayisindeki en ünlü figürlerden biridir. Arkadaş canlısı lakin önemli olarak karşımıza çıkıyor. İstekli fakat sabırlı bir öğretmen. Sıfır kesinti müddeti ve güvenlik özellikleri dahil Litecoin’in avantajlarını açıklamada pratik yaptı. Öteki taraftan Lee, kripto para ünitesine zımnilik avantajları sağlayacak olan yaklaşan MimbleWimble Extension Blocks (MWEB) yükseltmesinden heyecan duyduğunu belirtti.

Lee, Fildişi Sahili’nde doğdu ve 13 yaşından itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim gördü. Kendisi MIT mezunu. Ayrıyeten Google ve kripto borsası Coinbase konusunda tecrübeli.

2011’de Litecoin için atılım yaptı. Bitcoin blok zincirini, ebeveyninin temel özelliklerinin birçoklarını benimseyen, lakin daha büyük bir tedarik, daha süratli süreç mühletleri ve daha düşük fiyatlarla geliştirmeyi amaçlayan bir kripto para ünitesi olan “Bitcoin’in Lite sürümünü” oluşturmak için forkladı.

Lee, “Bundan hiçbir şey beklemiyordum” diyor. Lakin, Litecoin Ekim ayında onuncu yıldönümüne yaklaşırken, piyasa pahası şu anda neredeyse 15 milyar $. Birçok insan yüksek likiditesinin, borsalardaki varlığının ve uzun ömürlü olmasının sadece Bitcoin’in kendisiyle karşılaştırmalara neden olduğuna inanıyor.

Lee, LTC için “Zamanın testini yaptı” dedi. Yıllar boyunca karşılaştığı zorluklar ortasında bilhassa bir şey öne çıkıyor: Aralık 2017’de LTC’lerini satması.

LTC’yi Dorukta İken Satmak

Lee’nin Aralık 2017’de neredeyse tüm LTC’sini satmasının birincil nedeni çıkar çatışmasıydı. Lee’ye nazaran fiyata değil, benimseme ve muvaffakiyete bakmak gerekiyor

Ancak motivasyonları yanlış değerlendirmelere tabi oldu. Bu nedenle beşerler onu olağan bir CEO ile karşılaştırdı.

“Kendi hissemi sattım” diyen Lee, LTC ölçüsünün, her durumda, Musk üzere birinin Tesla’da sahip olduğu ölçüye yakın olmadığını ekledi. Hasebiyle, nakde çevirmesinin LTC fiyatını etkilediğine ait tezlere ise saçma diyor.

“İnsanlar her vakit tüm vakitlerin en yüksek düzeyinde sattığımı söylüyorlar. Ancak bu gerçek değil. Yolda iken sattım. Ortalama fiyatım 200 dolardı.”

Halka açık bir duyuru yaptığını, insanlara mutsuzlarsa satma fırsatı verdiğini ve buna karşın Litecoin’in fiyatının bir hafta boyunca yüksek kaldığını ekledi.

Ancak alandaki birden fazla şahsa nazaran artık Lee bırakmalıydı. Ancak tam aksisi Lee, “Litecoin’in başarısı beni her şeyden daha çok teşvik ediyor” diye ısrar etti.

Litecoin ve Mimblewimble

Şu anda Lee, Litecoin’e gelen kapalılık özelliklerinden en çok heyecan duyan kişi.

Projenin yakın MWEB yükseltmesi, ona bir kripto paranın başkasından ayırt edilemez olduğu “değiştirilebilirlik” özelliği sağlayacak.

Proje, zımnilik teknolojisi MimbleWimble temelli yeni saklılık özellikleri sunuyor. Buradaki en büyük maksat izlenebilirliği sıfıra indirmek.

Lee, yeni kodu tanıtmak için blok zincirinin soft bir forka muhtaçlığı olacağını ve bunun ne kadar süratli gerçekleşeceğinin madencilerin buna ne kadar süratli hazır olduğuna bağlı olacağını söyledi.

“Bir ay da olabilir. Bir yıla kadar da sürebilir.”

Geçtiğimiz Eylül ayında bir testnet başladı. Ana zincirle entegrasyon için birinci kod 15 Mart’ta tamamlanacak. Sonrasında incelenmeye hazır olacak.

Muhafazakar Bir Yaklaşım

Son aylarda, kapalılık koinleri ve kimliği gizleyen araçlar, düzenleyicilerin radarında yer alıyor. ABD Başsavcılığının Siber Dijital Vazife Gücü tarafından geçen yıl Ekim ayında yayınlanan bir rapor, yeni bir düzenleyici çerçevenin ana sınırlarını çizdi. Anonim süreçleri “olası hata davranışının göstergesi olan yüksek riskli faaliyet” olarak etiketledi.

Daha sonra, avukatlar, yeni kısıtlamaların, para aklamayı tedbire yükümlülüklerine uymanın hâlâ mümkün olup olmadığını düşünmek için Monero ve Grin üzere özel koinler sunan borsalara baskı uygulayacağı konusunda uyardılar. Birtakım Litecoin yatırımcıları, daha sert düzenlemeler nedeniyle LTC’nin delist edilme riskine karşı çıktı.

Lee bundan telaş duymuyor. Ona nazaran yükseltme, Litecoin’i bir zımnilik koini yapmayacak. Ayrıyeten MWEB isteğe bağlı bir özelliktir. Yani büsbütün aksine çevrilebilir. Borsalar bu yükseltmeyle uyumluluk yahut düzenlemelere karşıt düşen rastgele bir sorun görmeyecek.

Ancak Lee, kripto para ünitelerinin başarılı olması için düzenlemenin gerekli olduğunu düşünüyor.

“Bence Bitcoin ve Litecoin regülasyonla çalışma gücüne sahip. Daha fazla baskı olabilir ve kripto-fiat alanında düzenlemeler tahminen daha güç olabilir. Fakat kripto para ünitesini yasaklamak üzere bir noktaya asla gelmeyeceğini düşünüyorum. Sanırım bu noktayı geçtik.”

Gizliliğe ait daha katı düzenlemeler getirilirse Lee, rastgele bir süreç yapmadan evvel topluluğa başvuracağını söyledi. Topluluğun kimi üyeleri, LTC’yi yasadışı borsalara yönlendirse bile saklılık için baskı yapmaya kararlı. Bazıları ise Litecoin’in düzenleyicilerin ne düşündüğünü umursamaması gerektiğini vurguluyor. Son olarak LTC için zımnilik atağının tehlikeli olacağını düşünenler de bulunuyor.

Leave feedback about this

  • Kalite
X