Kasım 30, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Bilim

Leonid meteor yağmuru, Kanlı Ay, Uranüs ve fazlası: Kasım ayı, gökyüzünde gerçek bir şölene sahne olacak

Kasım ayının gecelerinde gökyüzü, yıldızları izleyenler pek çok şölene sahne olacak. Kasım ayında bizleri bir tam ay tutulması, birkaç meteor yağmuru ve yılın en iyi Uranüs manzarası bekliyor. Gökyüzü izleme programınızı planlamanız için tarihleri bu yazının geri kalanında bulabilirsiniz.

4 Kasım: Taurids yağmuru

Taurids yağmuru, Asteroid 2004 TG10 ve Kuyruklu Yıldız 2P Encke olmak üzere iki ayrı kaynaktan gelen toz tarafından kayan yıldızların üretildiği yıllık bir ışık gösterisi. Bu olay, 4 Kasım’daki zirvesinde saatte beş ila 10 meteor görmeyi bekleyebileceğimiz küçük bir fırtına, ancak ay neredeyse dolunay şeklinde olacak, bu yüzden sadece en parlak meteorlar görülebilecek. En iyi göktaşı görme şansı için, gece yarısından hemen sonra göktaşlarının çoğunun kaynağı gibi görünecek olan Boğa takımyıldızına (Taurus) doğru bakmanız öneriliyor.

8 Kasım: Kanlı Ay

8 Kasım günü, Ay dolunayda olacak. ABD’de “Kunduz Ayı” olarak bilinen Kasım ayının dolunayı, sadece bir dolunaydan daha fazlası olacak. Bu bir “kanlı ay” olacak, yani Dünya’nın gölgesinin Ay’ı paslı kırmızı bir renge boyadığı bir tam ay tutulması olacak.

9 Kasım: Uranüs en yakın konuma gelecek

9 Kasım’da Uranüs gezegeni, yüzü güneş tarafından tamamen aydınlatılmış bir şekilde, bütün yıl boyunca Dünya’ya en yakın konumuna ulaşacak. Uranüs yılın bu zamanında o kadar büyük ve parlak olacak ki, iyi görüşe sahip insanlar, neredeyse dolunay parlarken bile onu dürbün veya teleskop olmadan görebilecek. En iyi görüş için, ayın dokuzunda doğuya doğru bakılması öneriliyor. Uranüs’ün mavi-yeşil noktası, Boğa takımyıldızındaki Ülker yıldızının hemen yanında görünecek.

6 – 30 Kasım: Leonid meteor yağmuru

Leonid meteor yağmuru ise 6 ile 30 Kasım arasında gerçekleşecek ve zirvesinde, saatte 15’e kadar meteor görülmesi mümkün olabilir. Bu yıl zirve, Dünya’nın Tempel-Tuttle kuyruklu yıldızının bıraktığı toz izinin ortasından geçtiği 17 ve 18 Kasım tarihinde yaşanacak. Leonid meteorları, Ay’dan gelen ışığın çoğunu boğmayacağı kadar parlaktır. Genellikle renklidirler ve bazen olağanüstü bir gösteri oluşturabilirler. En iyi görüş için doğuya, Aslan takımyıldızına bakmanız öneriliyor, ancak göktaşları gökyüzünün diğer kısımlarında da görülebilir.

Yaklaşık olarak her 33 yılda bir, Leonid meteor yağmuru muazzam bir boyuta ulaşır ve saatte yüzlerce, hatta binlerce kayan yıldızın görülebildiği bir meteor fırtınasına dönüşüyor. Son Leonid “döngü zirvesi” 2001’deydi, bu nedenle bir sonraki meteor fırtınası 2034’de bekleniyor.

23 Kasım: Yeni Ay

Meteor yağmurlarının ve Ay tutulmasının tüm heyecanından sonra, Ay’ın görünmediği karanlık gece gökyüzünün sakinliği hepimize dinlenme şansı verecek. Bu ay, 23 Kasım’da yeni ay gerçekleşiyor. Karanlık gökyüzü, ayın 23’ünü, galaksiler ve yıldız kümeleri gibi daha uzak gök cisimlerini görmek için mükemmel bir gece haline getiriyor…

Leave feedback about this

  • Kalite
X