Kasım 30, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Psikoloji

Konfor alanı ve beyin nöroplastisitesi

Konfor alanı ile ilgili bir takım şeyler duymuş ve/veya okumuşsunuzdur. Neden konfor alanını terk etmekte güçlük çektiğimize ilişkin yapılan bazı araştırmalarda bilişsel süreçlere dikkat çekilmiş.

Minimum stresin olduğu konfor alanında karar verme süreci daha hızlı ve daha risksiz gibi görünüyor. Ancak optimum performans için bir miktar stres, kaygı ve hareketin olması gerektiğini biliyoruz.
Oluşumu eski olan alt ve orta beyin daha refleksif ve yiyecek, statü, cinsellik gibi insana haz veren şeyleri yönetmek konusunda önemli bir role sahiptir. Bu bölgedeki yapılara Limbik sistem denir ve beyin evriminin en son aşaması olan neokorteks alandan farklı olarak içgüdüsel kararlar bu bölgeden çıkar. Gün içinde bilinçsizce verdiğimiz birçok karar..Ama merak etmeyin arka planda risk analizi yapıyor.

Limbik sistemin hızlı analiz yapıyor olması duygusal tercih yaparak bizim daha az riskli, daha konforlu olanı tercih etmemize neden oluyor. Geçmiş deneyimlerimize, yargılarımıza ve çevresel faktörlere daha bağımlı hareket ediyoruz. Yeni yaşam tecrübeleri ve olumlu tortular barındıran duygular beynin klasik işleyişini manipüle edip konfor alanının dışına doğru adım atmamızı sağlayabilir. Bu da herhangi bir alanda deneyimi arttırmanın önemini gösteriyor.
Durarak yaşıyor ve bir şeylerin değişmesini bekliyorsak, konfor alanımız gelişimimizin önünde bir engel olarak duruyorsa daha çok deneyime ihtiyacımız var. Aksi durumda prefrontal kortekste aktivasyonun çok düşük olduğunu söyleyebiliriz.
Ne düşünüyorsanız o’sunuz çünkü beyin düşüncelerimiz ve yaptıklarımıza göre şekillenir. Beynimiz bir plastisiteye sahip ve yaş fark etmeksizin yeterli miktarda duygusal motivasyonla değişime, yeniden bağlantılanmaya hazır. Nöroplastisite çalışmaları bize hareketin, yeni şeyler deneyimlemenin, dil öğrenmenin, okuma aktivitelerinin, egzersizin, müziğin ve daha bir çok bilişsel faaliyetin beyinde değişime ve iyileşmeye katkı sunduğunu gösteriyor.
Kimi zaman yeni deneyimler ve varlığımızın onanmasına yönelik girişimler için yeterli motivasyonu bulamayabiliriz. Böyle durumlarda bir uzmandan terapi hizmeti almak birey için fayda sağlayabilir.

Kim ne der diye düşünmeden, yeni deneyimler edinmeniz dileğiyle. Konfor alanınız sizi çürütmeden..

Leave feedback about this

  • Kalite
X