Kasım 29, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Ekonomi

KKM kolaylıkları bitmiyor: Vergi istisnası 30 Eylül’ü de kapsayacak

Uygulanış biçimiyle tartışma konusu haline gelen, KKM bir kez daha gündemde. Yapılan son düzenleme ile kurumların vergi istisnaları 30 Eylül’ü de kapsayacak. KKM kapsamında faiz ve kâr payları ile diğer kazançlar için uygulanan kurumlar vergisi istisnası, bilançolarında yer alan yabancı paralar için de uygulanacak.

Kurumların yabancı paralarını TL hesaplarına dönüşümünde vergiden müstesna olması kararı 9 aylık bilançoları için de geçerli olacak.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, KVK geçici 14/4. maddedeki kur korumalı mevduat istisnasının şirketlerin 30 Eylül 2022 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralar itibariyle uygulanmasına yönelik 6297 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yeni düzenlemeye göre, bu istisna kurumların 30 Eylül itibarıyla bilançolarında yer alan yabancı paralar itibarıyla da uygulanabilecek.

İlgili yasa hükmü uyarınca, Cumhurbaşkanı’nın söz konusu istisnayı 30 Haziran ve/veya 30 Eylül tarihli bilançolarda yer alan yabancı paralar itibarıyla da uygulatmaya yetkisi bulunuyor.

karar.com

Leave feedback about this

  • Kalite
X