Ocak 29, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Bilim

Karadul örümcekler neden genellikle erkekleri ve penislerini ısırıyor?

Eğer garip gizemleri seviyorsanız, 1950 ile 1959 arasında, ABD’de karadul ısırıklarıyla ilgili verilerin toplanması ve bu süre zarfında 63 kişinin hayatını kaybetmiş olması ilginizi çekebilir. Bu insanların çoğu erkekti ve daha eski araştırmalarda, karadul ısırıklarının yaklaşık yüzde 80’inin erkeklerin başına geldiği görülüyordu.

This American Life’ın bir bölümünde çevre analisti Kelsey Padgett‘ın söylediğine göre daha da ilginç bir şekilde, bu ısırmaların çoğunluğu penisler üzerindeydi. Bunun, o zamanlar karadul ısırıklarından neden bu kadar çok ölüm olduğunu açıklayabileceğini düşünülüyor.

Röportajda, “bu bölgedeki deri daha az kalın ve çok fazla sinir var. Ve bu bir nörotoksin zehri” deniliyor. Açıklama şöyle devam ediyor: “Belki de cinsel organlarınızdan ısırılmak, zehrin vücudunuza, örneğin ayağınızdaki bir nasırın ısırılmasından daha hızlı veya daha güçlü bir şekilde girmesine neden oluyor.

Karadullar, neden penisleri tercih ediyor?

Tabii ki buradaki daha önemli soru, karadul örümceklerinin neden genelde pantolon içinde saklanan bir yerden ısırdığı olabilir. Ancak karadullar, bu organa özel bir ilgi duyuyor gibi gözükmüyor. Karadul örümcekleri insanları penislerinden veya başka bir yerlerinden ısırmayı tercih etmezler ve sadece kendilerini tehdit altında hissettiklerinde ısırırlar. Dolayısıyla, penisinden ısırılan erkeklerden oluşan bu orantısız yüksek sayıdaki vaka, karadulların kendilerini tehdit altında hissettikleri birçok durumda bulunduklarını ve yakınlarda bir penisin olduğunu ima ediyor. Padgett’in inandığı şey de buydu. Bildirilen kara dul ısırıklarının çoğu evlerin dışındaki tuvaletlerde gerçekleşmişti.

Pedgett, “karadul örümcekleri, karanlık, yere yakın yerlerden hoşlanırlar. Özellikle örümcek ağlarını iki nesne arasında yapmayı çok seviyorlar” diyor. Böceklerin ve sineklerin tuvaletlerin kokusunu sevdiklerini ve evlerini tuvalet çukurlarının içine yaptıklarını da sözlerine ekliyor: “Bu yüzden ağınızı oraya yerleştirmek harika bir seçenektir. Bunu hayal edin. 1950’ler. Bir erkeksiniz. Büyük tuvaletinizi yapmanız gerekiyor. Dışarıdaki tuvalete girmek için dışarıya çıkıyorsunuz. Oturuyorsunuz ve organınız orada duruyor. Ve bu sırada, örümcek ağına çarpıyor. Ve genellikle saldırgan olmayan karadul, içgüdüsel olarak ağına inen yeni yaratığa koşuyor ve ısırıyor.

Tuvaletlerin evlerin içine taşınmaya başlaması ile bu orantısız erkek ve penis ısırılması sorunu ortadan kalkmış gibi görünüyor. Günümüzde karadul ısırıkları nadiren ölümcül olabiliyor, çoğunluğu tedavi görmeden çözülüyor ve diğerleri hastanede tedavi edilebiliyor.

Leave feedback about this

  • Kalite
X