Kasım 30, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Altcoin

Kapalılık Odaklı Altcoin Dönemi mu Geldi? Bu 3 Altcoin, 1 Haftada Ralli Yaptı

Kripto para piyasasının gücü, zımnilik odaklı coin’lere yayılıyor üzere görünüyor. Bitcoin’in (BTC) sakin fiyat hareketi ekseriyetle altcoin’lerin toparlanması için ağır bir devir başlatır. Bu sırada, birkaç altcoin kümesi yükselmeye başlayabilir.

Bu segmentlerden biri de zımnilik odaklı coin’ler segmenti. Örneğin Monero (XMR) geçen hafta yüzde 50’den fazla yükseldi. Bu sırada Dash (DASH) yüzde 125 artışla iki katından fazla yükseldi. Zcash (ZEC) de tıpkı devirde yüzde 70 yükseldi. İşte, dünyaca ünlü analist Michael van de Poppe’un bu coin’lere yönelik tahlili:

Gizlilik odaklı altcoin Monero düşüş trendini kırdı

Ralliden evvel XMR, ikisi ortasındaki yapı hayli benzerken Ethereum’un (ETH) gerisinde kalıyordu. İki yıllık bir birikim periyodunun akabinde, ETH fiyatı nihayet 2021’in başında yükselişe geçti. Bu çeşit kırılmalar çoklukla bir destek/direnç (S/R) dönüşümü ile karşılaşır. Akabinde temel varlığın fiyatı yükselmeye devam edebilir. Monero fiyatı için bu S/R dönüşüm bölgesi, analist tarafından takviyenin bulunduğu yeşil kutuyla işaretlendi. Bu dayanak bölgesi tutuldu ve XMR fiyatı bir sonraki direnç bölgesine hakikat 300 dolar civarında hızlanmaya devam etti.

XMR/BTC 1 haftalık grafik. Kaynak: TradingView

Van de Poppe’a nazaran Monero’nun BTC çifti için haftalık grafik, yeniden de düşüş trendinde olduğu için büsbütün farklı bir görünüm gösteriyor. Bu nedenle, XMR/BTC çiftinde bir ralli ufukta olabilir. Spesifik olarak, 0,006 sats’ın üzerindeki bir kırılma, muhtemelen daha fazla artmaya yol açacaktır.

Dash, ralliye liderlik ediyor

DASH/USD 1 haftalık grafik. Kaynak: TradingView

Analiste nazaran sıklıkla, bir segmentten bir token yükselmeye başladığında başkaları de onu takip eder. Dogecoin (DOGE), XLM ve XRP ortasında da bu türlü bir korelasyon bulunabilir. Zira bunlar ekseriyetle birbirlerinin hareketlerini yansıtır.

Örneğin Dash, iki yıllık bir birikim devrinden de çıkıyor. Analist için Dash, 150-170 dolar bölgesinin üzerinde takviyesi sürdürdüğü sürece, 550-600 dolara gerçek devam edebilir.

DASH/BTC 1 haftalık grafik. Kaynak: TradingView

Bitcoin paritesi için ise Van de Poppe şu tabirleri kullandı:

“DASH/BTC çifti de XMR’a benzeri formda zayıf görünüyor. 0.007 sats’lık kritik direnç bölgesinin üzerinde bir kırılma, üst gerçek momentum oluşturmaya yardımcı olacaktır. Bu düzey kırılır ve dayanak olarak aksine dönerse, 0.016-0.018 sats bölgesine gerçek devam etme mümkünlüğü artar.

Böyle bir ralli, bir sonraki direnç düzeyi 550-600 dolar ortasında bulunduğundan, USD çiftinde daha fazla yükselişe paralel olacaktır.”

Zcash de güçlü görünüyor

ZEC/USD 1 haftalık grafik. Kaynak: TradingView

Zcash, benzeri bir grafik yapısı gösteren üçüncü büyük saklılık odaklı coin. ZEC fiyatı uzun, çok yıllık bir birikim periyodundan çıktı ve takviye için 80 dolarlık alanı çevirdi. Bu dönüşüm ile fiyat daha sonraki direnç alanı olan 160-170 dolara yükseldi. Analiste nazaran Zcash 100-120 dolarlık alanın üzerinde kaldığı sürece, 350-380 dolarlık direnç bölgesi bir sonraki mantıksal gaye olur.

Ancak öteki kapalılık coin’leri üzere, BTC çifti de hala kırılmaya çalışıyor. Zcash için kritik düzey 0.0036-0.0041 sats. Bu düzey bozulursa, 0.008 sats alanı ayılar için bir sonraki savunma düzeyi olmalıdır.

Gizlilik odaklı coin’ler altcoin dönemi için güzel pozisyonda olabilir

Dolayısıyla, zımnilik con’leri uyanmaya başlıyor ve güç gösteriyor. Lakin bilhassa BTC çiftlerinde, uzun düşüş trendlerinden çıkarabilecek daha fazla yükseliş mümkün. Bununla birlikte kritik direnç düzeyleri, takviyeye dönüşmelidir. Bu gerçekleşirse, mahremiyet coin’leri, “alt sezonu” için düzgün bir pozisyonda olacaktır.

Leave feedback about this

  • Kalite
X