Kasım 30, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Bitcoin

Kanadalı Düzenleyicilerden Bitcoin ETF’ine Yeşil Işık

Kanadalı düzenleyicilerin Purpose Bitcoin ETF’ine yeşil ışık yakmasıyla, Kuzey Amerika’da birinci sefer bir Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) hayata geçecek.

ABD, Bitcoin’in performansına dayalı bir ETF fikriyle hala gayret ederken Ontario Menkul Değerler Komitesi (OSC), Kanada’nın birkaç bölgesinde bu türlü bu eseri piyasaya sürmek için finansal hizmetler şirketi Purpose Investments’ın başvurusunu onayladı.

Onay evrakında, Purpose Investments’ın aşağıdaki Kanada yargı bölgeleri kapsamında müracaat yaptığı yazmakta: Britanya Kolombiyası, Alberta, Saskatchewan, Manitoba, Quebec, New Brunswick, Nova Scotia, Prince Edward Island, Newfoundland ve Labrador, Yukon, Nunavut ve Kuzeybatı Bölgeleri.

Fon, sadece birincil kripto para ünitesi olan Bitcoin’i satın alacak. Ayrıyeten yatırımcıların ABD doları yahut Kanada doları ile satın almalarını sağlayacak. Toronto Menkul Değerler Borsası’nda (TSX) süreç görecek. İzahname, Purpose Bitcoin ETF’ini “dijital para Bitcoin’in uzun vadeli varlıklarına yatırım yapan ve büyük ölçüde tüm varlıklarını elinde tutan alternatif bir yatırım fonu” olarak tanımlıyor.

Amerika’da Bitcoin ETF’lerine onay gelmiyordu

Fonun sorumlusu ise Cidel Bank Canada’nın bir yan kuruluşu olan Cidel Trust Company olacak. Farklı bir biçimde, fonun alt sorumlusu Cameron ve Tyler Winklevoss’un kripto şirketi Gemini olacak. Ernst & Young ise denetçi olarak vazife alacak.

Finans şirketi tarafından paylaşılan bir bilgi formuna nazaran, sırf uzun vadeli sermaye büyümesi arayan ve “yüksek riske” tolere edebilen yatırımcılar ETF’ye fon tahsis etmeli. “Sabit bir gelir kaynağı” arayan şahısların ise ETF yatırımı yapmaması tavsiye ediliyor.

Kanada’nın bu ETF onayı, Kuzey Amerika kıtasının nihayet birinci Bitcoin ETF’sine sahip olacağı manasına geliyor. Kanada’da durumlar böyleyken, güneydeki komşusu ABD’de ETF müracaatları onay alamıyor. ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), borsada süreç gören Bitcoin fonlarına yönelik çok sayıda başvuruyu reddetmişti.

Leave feedback about this

  • Kalite
X